vánoceJaké jsou Vánoce podle Feng Shui? Klidné, voňavé, pohodové a hlavně – vaše. Takové, jak je máte nejraději, v duchu nejen obecně známých a po staletí dodržovaných, ale i vašich rodinných tradic.

Feng Shui a Vánoce. Vůně, klid a zlatočervený stromeček.

Jaké jsou vaše soukromé, rodinné tradice, které se u vás dědí z generace na generaci? Někde pečlivě opatrují starodávné vánoční ozdoby a rok co rok je posvátně a s nejvyšší opatrností věší na stromeček, jinde jedí k štědrodennímu obědu nějaké speciální jídlo... Co rodina, to originál a v každé by se našlo něco jedinečného, na co její příslušníci nedají dopustit. Tyto tradice pak přenášíme do svých vlastních rodin, které zakládáme se svými partnery. Je dobré je pak vzájemně prolínat a kombinovat s vlastně vytvořenými a zavedenými tradicemi. Například postavit pod stromeček starodávný betlém po babičce a k němu zapálit svícen, kterým jsme si vyrobili, nebo koupili sami. Tím vlastně propojíme tu starou rodinu s rodinou novou a zůstáváme tak jaksi pomyslně spojeni se svými předky.

Kromě těchto rodinných tradic jsou zde však ještě ty, které dodržujeme všichni již po celá staletí a bez nichž by Vánoce nebyly těmi správnými Vánocemi: ozdobený stromeček, vánoční cukroví, výzdoba bytu, koledy…

Vánoce a Feng shui – energie času a magie vchodových dveří

Východní filosofie Feng shui velice uznává tak zvanou energii času. To znamená řídit se podle toho, jaké zrovna probíhá období. Na jaře se zaměřit především na jarní energii a v předvánoční době pak zase do svého nitra a domova vpustit vánoční energii. Naladit se. Samotným Vánocům předchází adventní čas. Je to doba, kdy bychom si měli domů přinést energii a atmosféru Vánoc: adventní věnec je nedílnou součástí klasické výzdoby v době očekávání Vánoc, podle Feng Shui bychom však neměli zapomínat také na výzdobu vchodu do domu nebo bytu. Vchod a bezprostřední prostor kolem něj je velmi důležitý prostor v našem domově, vlastně nás vítá po příchodu a oznamuje nám: Vítej doma. Proto je důležité mít vstupní „bránu“ do svého domova vlídnou, laskavou, vkusně a s citem zařízenou, abychom se domů vždy rádi vraceli. A v předvánočním čase i krásně vánočně vyzdobenou.

Vánoční stromeček – zlatá a červená značí bohatství a rodinnou pohodu

Ozdobený stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří. Ozdoben by měl být vesele a bohatě, protože radost a bohatství k Vánocům neodmyslitelně patří. Ideální barevnou kombinací je zlatá a červená: červená symbolizuje a zatepluje domov a rodinná pouta, zlatá bohatství.

Jídelní stůl – symbol rodinné sounáležitosti

Jídelní stůl je podle Feng shui velmi důležitou součástí rodinného života. Stůl symbolizuje rodinu, která by se u něj měla pravidelně scházet a trávit společný čas. Na Vánoce obzvlášť. Vánoční stůl by měl být prostřený vkusně a bohatě, nebo by měl iluzi bohatství alespoň vytvářet, abychom měli na Vánoce pocit, že se máme dobře, i když realita může být trochu jiná. Proto by na vánočním stole mělo být bohatě prostřeno, chybět by neměly misky s ovocem, ořechy, tácky s cukrovím a další dobroty. Zároveň by měl být stůl prostřen tak, aby na něm bylo dost místa pro všechny.

O Vánocích se často u stolu schází celá široká rodina. Někdy však není možné, aby se všichni sešli, je proto dobré dát na místa u stolu alespoň fotografie těch, kteří u něj s námi nesedí a tak s nimi alespoň symbolicky strávit slavností štědrovečerní večeři.

Teplo domova vytvoří plápolající svíčky

Další důležitou fází vytvoření té správné předvánoční a vánoční atmosféry je pocit tepla domova. Ten spolehlivě zajistíme zapálenými svíčkami. Plápolající ohýnky vytváří úžasné, až magické prostředí a čím více jich hoří, tím lépe. Plameny vytvářejí teplo a zároveň s ním i teplo domova, kde se a v bezpečí. Není dobré omezovat se jen na zapalování svíček na adventním věnci, ale rozmístit po bytě vícero svícnů, jimiž docílíte úžasného pocitu útulnosti, klidu a pohody. Svíčky by rovněž neměly chybět na svátečním, vánočním stole.

Jedinečná vůně Vánoc

K Vánocům neodmyslitelně patří i vůně. Začíná to už v adventním čase vůní, která se line při pečení cukroví, jehličí z výzdoby, svícnů a stromečku, vůně vanilky, hřebíčku, levandule, františků… Určitě budete souhlasit, že pokud by o Vánocích chyběla ta správná vůně, byly by pro nás Vánoce tak nějak ochuzené. Vůně jsou neodmyslitelnou součástí života a určité situace a období máme právě s konkrétními vůněmi pevně spojené.

Jaké Vánoce jsou nejkrásnější? Ty Vaše.

Na každých Vánocích je nejdůležitější, aby byly Vaše. Takové, jaké je Vy máte nejraději, jaké jste převzali po svých předcích a doplnili je Vašimi vlastními tradicemi, které po vás zase převezmou vaše děti a vnoučata. Především v tom je totiž to pravé a nezapomenutelné kouzlo Vánoc, díky němuž jsme podvědomě nejen ve společenství své současné rodiny, ale zároveň i s těmi, kteří již s námi dávno a dávno nejsou.