{jcomments off}Místo, kde odpočíváme, spíme, kde se milujeme… Ložnice.
Vytvořte si v té své uklidňující a harmonické prostředí, v němž načerpáte vnitřní rovnováhu a sílu do dalšího dne. Inspirujte se tradičním čínským učením Feng Shui.
Víte, že spánkem strávíte přibližně celou jednu třetinu svého života? Už staří Číňané proto považovali místnost, v níž se ukládali ke spánku, za jednu z nejdůležitějších. Zařízení a vybavení ložnic věnovali velkou pozornost a soustředili se především na to, aby v ní mohla proudit pozitivní energie čchi, která je, zjednodušeně řečeno, nositelem životní síly a vitality. Právě energie čchi je základním principem tradičního čínského učení Feng Shui, jež nám ukazuje cestu k harmonickému soužití s okolím. Tak, abychom se dokázali oprostit od zbytečných rušivých elementů, které zatěžují naše tělo i mysl.
Ložnice – intimní, bezpečná a nejosobnější místnost
Podle Feng Shui je ložnice nejosobnější místností v našich bytech a domech a její zařízení a atmosféra by tudíž měla odrážet podstatu naší osobnosti. Tak abychom se v ní cítili bezpečně a příjemně a aby v nás její atmosféra vzbuzovala uklidňující a romantické pocity. Jak si takové prostředí ve vlastní ložnici vytvořit? Věřte, že to není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Pokud se rozhodnete inspirovat Feng Shui, stane se pro vás vaše ložnice skutečnou oázou klidu, harmonie a vnitřní rovnováhy.
Barvy, světlo, vzduch a správné rozmístění nábytku podle Feng Shui
Ložnice by měla být vzdušná a světlá bez přemíry nábytku. Vyvarovat byste se měli jasných a sytých barev, upřednostněte spíše barvy tlumené a neutrální, které nebudou rušivě působit v průběhu vašeho odpočinku, relaxace a usínání: šedá, různé odstíny béžové, matná modrá...
Samotné pojetí barev pochází z čínské filosofie jin-jang, která je založena na opačných, ale zároveň se doplňujících silách: Jin označuje tmavá místa a spojení s klidem a uvolněním, jang je naopak zaměřen na světlo a energii. Proto je dobré a prospěšné tyto vzájemné síly respektovat v našem životě a při volení barev do konkrétních místností se jimi inspirovat. Světlé, jasné a zářivé barvy podporující energii a tvořivost jsou vhodné například do pracoven či denních místností, tmavé a tlumené odstíny nám zase poskytnou zklidnění a naší mysli prospějí právě v ložnici.
Ve chvíli, kdy budete mít vymalováno, můžete přistoupit k rozmístění nábytku. Začneme tím, co je v ložnici nejdůležitější – postelí. Základem je její „ukotvení“. Postel by vždy měla být svým čelem přímo u zdi a nejlépe šikmo ke dveřím. Rozhodně ji nenechávejte stát volně uprostřed místnosti, tato poloha je označována jako „plovoucí postel“ a vzbuzuje pocity nejistoty a nestability.
Pokud to dispozice vašeho bytu či domu dovolují, preferujte při spánku polohu, kdy vaše hlava směřuje k severu. Díky ní totiž můžete v průběhu spánku načerpávat magnetickou energii ze severního pólu.
Postel by měla být vyrobena z přírodního materiálu bez ostrých rohů a hran a neměla by být příliš nízká. Vyšší postel umožňuje proudění pozitivní energie čchi. Dbejte také, aby byla z obou stran dobře přístupná.
Nad postelí by neměly být žádné police a předměty, rušily by váš spánek.
Ze stejného důvodu proto není vhodné ani umístění postele pod trámy či pod schodištěm. Opatrně nakládejte i se zrcadly. Svůj odraz v nich byste neměli vidět přímo z postele. Podle jednoho z pramenů Číňané věří, že během spánku naše duše opouští tělo a zrcadlového obrazu by se mohla leknout.
Z každé strany lůžka umístěte noční stolek, opět nejlépe s oblými rohy a hranami. Další skříně a skříňky by neměly v ložnici stát tak, aby svými rohy směřovaly k posteli. Podle tradičního čínského učení by tak vystřelovaly „jedovaté šípy“ a způsobovaly tak neklidný spánek či nemoci.
Rušivé předměty
Dbejte, aby byla vaše ložnice skutečnou relaxační a klidovou zónou. Odstraňte z ní všechnu elektroniku, televizní a rádiové přijímače i mobilní telefony jakož i různé pracovní složky a podobně. To vše působí velmi nepříznivě a rušivě, stejně jako nepořádek. Před uložením ke spánku ložnici vždy důkladně vyvětrejte a zavřete všechny dveře i dvířka od skříní.
Lampičky, zvonkohra a křišťál podpoří pozitivní energii
Celkovou příznivou atmosféru ložnice můžete podpořit světly a lampičkami s různou intenzitou světla, zvonkohrami a křišťálovými doplňky. Na stěny pověste uklidňující obrázky a dekorace, například západ slunce apod.
Šťastné amulety vám dají víru a pomohou splnit vaše sny
Pozitivní mysl a splnění vlastních snů a nadějí pak můžete podpořit rozmístěním amuletů, které se vztahují k vašim konkrétním přáním. V Číně se jim říká „šťastné amulety“ a přinášejí do domu štěstí, prosperitu, hojnost. Tyto amulety bývají například v podobě mincí nebo mají různé geometrické tvary a zavěšují se do prostoru, často nad vstupní dveře.
Jejich součástí jsou tak zvané trigamy, které symbolizují protipóly jin – jang a mají příznivý vliv na naše podvědomí. Jejich přítomnost vás velmi posílí a dodá vám víru v nadějné očekávání v různých fázích vašeho života: Pokud toužíte po lásce a milujícím partnerovi, po dítěti, po pocitu jistoty a bezpečí…
Uvidíte a hlavně pocítíte, jaká změna nastane, když se při zařizování ložnice budete inspirovat u moudrého, po tisíce let ověřeného tradičního čínského učení Feng Shui. Možná, že se právě nyní potýkáte se špatným spánkem a každé ráno se cítíte unavení. Zkuste se zamyslet nad interiérem své ložnice a věnujte trochu času a energie k jejímu vylepšení.
Mnoho lidí ze západních zemí se dnes čím dál více zajímá o tradiční východní kultury. Objevují jejich moudrost a provázanost s přírodou a vesmírem. Pokud se o Feng Shui chcete dozvědět více, navštivte některý z kursů, které se na toto téma pravidelně pořádají. Obohatíte tak svůj vlastní duševní život a zkvalitníte své vnímání světa v souladu s harmonií Fenh Shui. Nabídku kursů Feng Shui i s konkrétními tematickými okruhy najdete na internetu, například v Praze můžete se obrátit na společnost Li West s.r.o. – www.liwest.cz.