Čínské kamínky umí zázrakyNepostradatelnou součástí starodávného umění Feng Shui jsou různé minerály, polodrahokamy a drahokamy, který symbolizují element země.

Dokáží nejen povzbudit mysl, odehnat zlé myšlenky, posílit přítok pozitivní energie či docílit požadovaného stavu mysli, ale také dopomohou k lepšímu zdraví.

Čínské kamínky umí zázrakyKamenů, kterých Feng Shui využívá, je velmi mnoho. Poznejte prostřednictvím tohoto článku kouzlo nejvýznamnějších z nich. Jak je vůbec možné, že kameny v sobě ukrývají sílu, která nás zbaví trápení, špatných zón i psychických neduhů?

 

Diamant, král drahokamů (svatý kámen)

Diamant je symbolem božského světla, osvícení, ohně, čistoty, nevinnosti, moudrosti, dokonalosti a stálosti. Je kamenem nejvyššího řádu, často je označovaný jako svatý kámen, případně kámen mudrců. Prameny Feng Shui uvádí, že dříve, než diamant člověku svou silou pomůže, formuje jej ranami osudu do té doby, dokud z člověka nevyzařuje čistě jasné světlo, jako z něj. Diamant očišťuje myšlenky, zlepšuje vnímání a zároveň je nepropustnou bariérou před působením negativních energií.

Velmi příznivé jsou i jeho účinky na lidské zdraví. Posiluje všechny energie v těle, lymfatický systém, činnost pohlavních orgánů, odstraňuje bolesti zubů, nespavost, křeče a koktání. Jako amulet přitahuje druhé pohlaví, odstraňuje sexuální potíže a zabraňuje skleróze. Pomáhá při léčbě rakoviny, cukrovky a AIDS.

DiamantDiamantDiamant 

Rubín, kámen vášně

Rubín je velmi energetickým drahým kamenem a zároveň jedním z nejdražších drahokamů na světě. V tradičním Feng Shui symbolizuje sexualitu, vášeň, moc a plodnost. Posiluje vůli, sebedůvěru, podporuje představivost, nadšení, vytrvalost, dodává životní energii, zmírňuje depresi a zvyšuje přitažlivost svého nositele v očích opačného pohlaví. Jako talisman pomáhá k nalezení nové lásky.

Léčí srdce, krevní oběh, podporuje tvorbu červených krvinek, činnost mozku a jater, zvyšuje vitalitu, upravuje krevní tlak, hormonální a sexuální poruchy, zmírňuje deprese,zastavuje krvácení, pomáhá při revmatických potížích, chudokrevnosti a bolestech kloubů.

RubínRubínRubín 

Granát, kámen ohně a čistoty srdce

Čínský granát (označovaný jako kámen lásky) dodává životní energii, podněcuje k sexuální i jiné aktivitě, podporuje nadšení, představivost a vytrvalost, posiluje vůli, sebedůvěru a zmírňuje depresi. Lze jej použít jako talisman proti zranitelnosti a nehodám.

Co se týče jeho účinků na zdraví, tak rozhodně nejsou zanedbatelné. Dodává organismu sílu k regeneraci, upravuje hormonální a sexuální poruchy, zastavuje krvácení, povzbuzuje vitalitu, pomáhá při revmatických potížích, bolestech kloubů, chudokrevnosti, podporuje tvorbu červených krvinek a upravuje krevní tlak. Také působí jako sexuální stimulátor. Často je pro své příznivé účinky na lidské zdraví i mysl využíván jako „náhražka“ rubínu.

GranátGranátGranát 

Křišťál, kámen nestrannosti a porozumění

Čínský křišťál je považován za kámen nestrannosti a srozumitelnosti, který dokáže podpořit účinky ostatních, ochranných kamenů. Zároveň neutralizuje negativní energii, pohlcuje elektromagnetický smog a odstraňuje patogenní zóny. Cenný je i proto, že podporuje mentální, tělesné a duševní schopnosti osob, nacházejících se v prostoru, ve kterém je umístěn. Doporučuje se jeho umístění do středu daného prostoru, případně do těsné blízkosti okna, díky čemuž je posílen tok pozitivní energie do místnosti. Ve Feng Shui je nejpoužívanějším kamenem.

KřišťálKřišťálKřišťál 

Fluorit – kámen géniů

Čínský flourit dle Feng Shui podporuje schopnost lidského sebeurčení a činí člověka nekompromisním. Dále také povzbuzuje mysl, schopnost koncentrace a učení nebo smysl pro pořádek. Díky svému účinku je pro něj ideálním místem psací stůl nebo kancelář, kde dopomáhá k dostatečnému přítoku pozitivní energie i kýžených myšlenek.

Ze zdravotního hlediska je flourit vhodným prostředkem pro detoxikaci a regeneraci organismu, také má příznivý vliv na revmatizmus, choroby dýchacích cest a kostí, astma, bolesti hlavy a migrény, které zmírňuje. Zpomaluje růst rakovinových nádorů a napomáhá k tvorbě dokonalého těla.

FluoritFluoritFluorit 

Ametyst – kámen podporující meditaci a čisté myšlenky

Je ochranným kamenem sloužícím pročištění a navození střízlivých myšlenek. Také podporuje schopnost meditace, posuzování a projevuje v člověku upřímnost a čestnost. Lze jej umístit na jakémkoliv místě v domově, které je dostatečně prostorné. Díky svému kouzlu dokáže pročistit atmosféru místnosti a docílit rovnováhy mezi elementy jin a jang.

Čínský ametyst je účinným prostředkem pro podporu činnosti metabolismu, endokrinního a imunitního systému. Také zesiluje paměť a působí proti jedům. Příznivě působí při kožních problémech, nemocech dýchacích cest, bolestech hlavy, nespavosti a pocitech strachu, hněvu či úzkosti.

AmetystAmetystAmetyst 

Achát, kámen chránící svého nositele vůči vnějším vlivům

Achát je dle čínského Feng Shui kamenem, jenž posiluje odolnost člověka vůči vnějším vlivům a dodává mu pocit bezpečí a jistoty. Podporuje odvahu, přináší úspěch a dobré přátele, zachovává čistotu mysli, nevinnost a vnitřní svobodu.

Nejlépe uděláme, umístíme-li jej na místo, které je určeno pro setkávání s vnějšími vlivy – tedy do obývacího pokoje. Lze jej zavěsit i do místnosti určené pro odpočinek, tedy ložnice, nebo nad dveře koupelny, kde pomůže zbrzdit tok negativní energie do místnosti. Jako amulet podporuje dlouhý život, úspěch a dobré přátele. Chrání před úrazy, posiluje funkce všech orgánů, čistí tělo, příznivě působí proti skleróze a alergiím.

AchátAchátAchát 

Růženín, kámen zdraví, lásky a harmonického vztahu

Dalším z řady cenných drahých kamenů, je růženín. Ten je kamenem, který pomáhá léčit rány způsobené rozchodem, neopětovanou nebo nešťastnou láskou, prožitým traumatem a zároveň pomáhá nalézt novou lásku, případně harmonizovat stávající vztah. Je nositelem pozitivní energie, kterou přináší do daného prostoru. Také je považován za účinný talisman určený pro ženy, jenž sní o šťastném manželství.

Z hlediska umístění je nejvhodnější noční stolek v ložnici nebo stolek v jiné místnosti, která je umístěna v jihozápadní části domu či bytu (tzv. oblast lásky). Ideální je mít růženín v páru.

V tradiční medicíně je růženín cenný pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Dokáže tišit srdeční bolest, upravit krevní oběh a vylepšit průchodnost cév.

RůženínRůženínRůženín 

Avanturín – kámen nebes, rozhodování a financí

Avanturín vrací kontrolu nad životem, uklidňuje rozbouřené emoce, zmírňuje stres a odstraňuje pocity úzkosti. Dle čínského Feng Shui dokáže svou nebeskou energií projasnit těžké situace a navrátit člověku klid, vyrovnanost a radost ze života. Je vhodný pro posílení toku pozitivní energie, podporu učení, zvýšení soustředěnosti a sebevědomí. Mimo jiné je také kamenem usnadňujícím rozhodování a podporující bohatství a peníze. Je velmi často využíván při obřadech a rituálech.

Nádobu s několika avanturíny je vhodné umístit do obývacího pokoje, ložnice, předsíně a k hlavním dveřím, kde budou kameny osoby žijící v domě chránit před duševními útoky, psychickými upíry a odtokem pozitivní energie z jejich domova.

Avanturín v kombinaci s růženínem odstraňuje stres, vnitřní napětí a pomáhá při problémech s početím dítěte.

AvanturínAvanturínAvanturín 

Selenit aneb měsíční kámen

Drahý kámen podporující životní změny, podporující schopnosti svého nositele, zejména pak intuici. Reguluje přetížení a nadměrné sebevědomí, čistí rozum, zbavuje strachu a dodává klid.

Ze zdravotního hlediska podporuje očistu mízního systému, průtok lymfy i celého lymfatického systému, podporuje plodnost, vyrovnává hormonální nerovnováhu u žen, léčí otoky a zmírňuje epileptického záchvaty, koliky ledvin a žlučníku.

SelenitSelenitSelenit 

Azurit, kámen mudrců

Azurit symbolizuje moudrost a vědění, také patří k nejmocnějším kamenům ve Feng Shui. Aktivuje duchovní poznání, pomáhá oprostit se od chtění a vášní, dodává sílu, podporuje intuici a dosažení snů.

Pomáhá při regeneraci poškozených a zraněných orgánů, posiluje centrální nervovou soustavu, pomáhá při rehabilitaci a rekonvalescenci zranění, stimuluje funkci štítné žlázy, zklidňuje nervový systém a čistí krev.

AzuritAzuritAzurit 

Rodonit, kámen přinášející chuť do života

Dle Feng shui má rodonit schopnost mírnit konflikty, pomáhat při pochopení a přiznání si vlastních chyb, podpoření tolerance, léčbě starých ran. Přináší novou naději, lásku a harmonii. Navíc probouzí skryté talenty, pomáhá od stavů deprese, ztráty víry a přináší novou, pozitivní energii do dlouhodobých partnerských vztahů.

Působí příznivě na nervovou soustavu, játra a oči. Léčí průdušky a plíce, posiluje vitalitu organizmu a zmírňuje bolesti hlavy.

RodonitRodonitRodonit 

Tygří oko, to je kámen psychické síly

Tygří oko je drahým kamenem, jenž podporuje psychickou sílu, vůli a schopnost soustředit se. Je výborným pomocníkem pro zlepšení paměti, psychické odolnosti, zvýšení tvořivosti a kreativity. Podporuje pozitivní tok energie i optimizmus, díky čemuž zahání negativní myšlenky a stavy úzkosti. Ze zdravotního hlediska je tygří oko kamenem, který posiluje klouby, dýchací aparát, játra, obranyschopnost organismu a reguluje látkovou výměnu. Své uplatnění najde i při psychických poruchách, migrénách či bolestech hlavy, u nichž je ideální prevencí před jejich vznikem.

Tygří okoTygří okoTygří oko 

Kalcit – kámen uvolnění a čisté energie

Kalcit pomáhá člověku udržet vnitřní sílu a ochránit jej před útoky z vnějšího okolí. Dodá mu pocit sebevědomí, podpoří v něm schopnost učit se, soustředit a tvořit, sníží nervozitu, trému a potlačí strach z neúspěchu. S jeho pomocí lze docílit logického uvažování, trpělivosti a celkové harmonie těla i ducha. Je vhodným kamenem pro osoby, jež vyžadují ke své práci tvůrčí myšlenky a zároveň pro ty, jež potřebují pomoci upravit denní harmonogram takovým způsobem, aby vše potřebné stihli.

V čínském Feng Shui je považován za kámen, který čistí energie a posiluje sílu ostatních, léčivých a ochranných kamenů.

KalcitKalcitKalcit 

Magnezit, kámen komunikace

Magnetit ocení osoby, které vyžadují ke své práci otevřenost, kreativitu a spontánnost. Dokáže podpořit sebevědomí, zdravou, tvůrčí komunikaci, otevřít mysl a přijímat inspirace, jenž je člověk schopen zrealizovat. Pomáhá předcházet konfliktům a nedorozuměním. Je vhodné jej mít na pracovním stole nebo jako amulet při pracovních jednáních, pohovorech či zkouškách. Posiluje vůli a pomáhá při odstraňování zlozvyků.

Tento kámen má detoxikační a antiradiační účinky. Ovlivňuje funkci štítné žlázy, krevní oběh, léčí dýchací ústrojí, tlusté střevo, mírní svalové a žaludeční křeče, bolesti zubů, hlavy a zad. Dále také čistí krev, potlačuje tvorbu cyst a pomáhá při problémech s prostatou.

MagnezitMagnezitMagnezit 

Záhněda – kámen zahánějící strach

Je to tzv. uzemňovací a ochranný kámen, jenž podporuje detoxikaci, zvyšuje soustředění, očišťuje mysl při meditaci, potlačuje noční můry, zahání strach, dodává sílu při rozhodování, pomáhá při potížích s komunikací, čistí a zároveň harmonizuje základní čakru. V místnosti je schopen pohltit elektrosmog a podpořit tok pozitivní energie.

Z hlediska zdraví působí proti bolestem, uklidňuje nervovou soustavu, udržuje v rovnováze množství tekutin a minerálů v těle. Také mírní stres, bolesti kyčlí, zad, chodidel a následky negativních účinků chemoterapií. Je účinnou prevenci proti skleslosti a depresím.

ZáhnědaZáhnědaZáhněda 

Jaspis červený – kámen odvahy a vitality

Dalším z řady cenných drahých kamenů je červený jaspis neboli kámen odvahy, zesílené sebedůvěry, pevné vůle a vitality. Dokáže u člověka posílit schopnost empatie, šlechetnosti, zároveň jej učí skromnosti. Chrání před zlobou a nenávistí. V místnosti, kde se nachází, je schopen uklidnit emoce a urovnat hádky, posílit tok pozitivní energie a harmonizovat prostor. Je schopen pohltit elektromagnetický smog.

Ze zdravotního hlediska je účinný na oběhový systém, posílení imunity, zmírnění zažívacích či žaludečních potíží, poruch příjmu potravy (podporuje chuť k jídlu), zastavení krvácení. Pomáhá při léčbě ženských onemocnění (vejcovodů a vaječníků), poruch funkce ledvin a močového měchýře, srdečních chorob, neplodnosti, nepravidelného menstruačního cyklu, při překonávání nevolností v těhotenství. Také mírní porodní bolesti a dodává energii vyčerpanému tělu.

Jaspis červenýJaspis červenýJaspis červený 

Tyrkenit pro zdravý spánek

Tyrkenit posiluje zdravý spánek, uklidňuje tělo a duši. Také učí člověka být trpělivým, potlačit v něm hněv a sobecké jednání. Ideální je pro osoby, jež jsou lenivé – dodá jim novou energii, posílí cílevědomost, nezávislost a zároveň pevnou vůli.

Odstraňuje problémy s nedostatkem vápníku, zažívací potíže a stres. Je vhodným kamenem pro podporu hubnutí a skoncování s přejídáním.

TyrkenitTyrkenitTyrkenit 

Péče o kameny spočívá v jejich očistě a dodávání nové energie

Chceme-li docílit maximálního účinku drahých kamenů, musíme o ně správně pečovat. Péče o většinu druhů spočívá v jejich očistě od špatných vlivů a také „nabíjení“ novou energií. Očistu kamenů provádíme zvláště opatrně, abychom nenarušili jejich přirozenou strukturu. Vhodné je omývání kamenů pod tekoucí vodou a následné sušení na měkké osušce. Kameny lze také na několik hodin vložit do misky s vlažnou vodou.

Novou sílu získávají kameny obvykle ze slunce. Jsou-li tedy příznivé podmínky, dopřejeme jim dostatek denního světla a slunečních paprsků. Některé kameny získávají novou energii v noci – například Ametyst, Růženín, Jaspis, Magnezit, Selenit. Uvedené druhy nabíjíme novou energií tak, že na noc je společně s křišťálem položíme na místo, kde je dostatek měsíčního svitu.

Upozornění: Ochranné drahé kameny nepůjčujte ani na ně nenechte sahat cizí osobu. Je známo, že kameny vyžadují osobitost a jsou schopny vstřebávat energie z okolí, předávat je svému nositeli a také jej ovlivňovat (i negativně).

Pár slov závěrem

Drahých kamenů, polodrahokamů a drahokamů, kterých Feng Shui využívá je ovšem mnohem více. Výše jsme si představili ty nejvýznamnější z nich, které pomáhají člověku k fyzickému zdraví a posilují pozitivní energii v prostoru, ve kterém se pohybuje.

Staré, moudré čínské přísloví praví: „Zaléváš-li květiny, zalévej kořeny. Poučuješ-li člověka, mluv k jeho srdci.“{jcomments on}