Feng-shui„Zdravý a spokojený je ten, kdo žije v harmonii s vesmírem.“

Feng Shui (Feng Šuej) je tradiční čínské umění a věda, zabývající se životem a okolním prostředím tak, aby byly v harmonii. V součastné době je po celém světě velmi oblíbené a nejčastěji se využívá při navrhování interiérů – domů, bytů i zahrad. Jeho cílem je ovlivnění směru energií vedoucích ke zlepšení a podpoře životní situace v oblasti zdraví, mezilidských vztahů, prosperity i všeobecné spokojenosti. V čem vlastně spočívá?

Feng Shui, harmonie vody a větru

Feng Shui (Feng Šuej), čínsky psáno 风水, je umění i věda pocházející ze staré Číny. Během svého mnoha tisíciletého vývoje bylo ve své domovině důvodem mnoha sporů. Dříve existovalo více než 100 škol, v současné době je Feng Shui učeno dle pravidel sedmi nejvýznamnějších z nich – v jednodušší podobě, případně v kombinaci těchto škol (například škola kompasu nebo formy).

Název tohoto umění vznikl spojením slov Feng (vítr) a Shui (voda), což od pradávna byly a doposud jsou pro Číňany dva velmi důležité prvky. Voda (Shui) byla důležitým zdrojem zemské energie, základní potřebou lidí i zvířat a také zajišťovala ochranu sídel před suchem. Vítr (Feng) byl zdrojem energie z nebes, symbolizoval dobrou úrodu a zdraví hospodářských zvířat. Ovšem stejně tak, jak voda a vítr pomáhaly, mohly také uškodit – například povodně, vichřice, atd. Bylo tedy důležité, aby byly v dokonalé rovnováze. Toho byli staří Číňané velmi dobře vědomi, proto se snažili s těmito živly vyjít a postavit si svá obydlí tak, aby jimi byla co nejméně ohrožena.

Feng Shui pracuje s energiemi, které poznává, ovlivňuje jejich směr i vzájemné prolínání, a to tak, aby byly přínosné pro člověka, zprostředkovaly mu maximální soulad s nimi, zlepšily jeho životní situaci, zdraví i mezilidské vztahy. Díky tomu je Feng Shui oblíbené především v oblasti bydlení – stavbách a úpravách domů, bytů, zahrad a kanceláří.

Základní pilíře umění Feng Shui

Energie Čchi – všudypřítomná energie, jejímž zdrojem je variabilní přeměna energií Jin a Jang. Cílem je vytvořit prostředí, ve kterém je minimalizována negativní energie Sha Čchi a kde plynule proudí prostorem pozitivní energie Čchi. Tím je dosaženo harmonie, zároveň také duševního a tělesného zdraví člověka.

Živlový pentagram (energie pěti elementů) – má vliv na mezilidské vztahy i harmonii prostoru. Je využíván v tzv. kompasové škole i tradiční čínské medicíně. Jde vlastně o univerzální systém udávající životní element člověka. Živly jsou v tomto případě voda, dřevo, oheň, země a kov, které tvoří tři typy cyklů – buď vyživující, oslabující, anebo destruktivní. Lze je vyjádřit mnoha různými způsoby, například barvou, tvarem nebo materiálem.

Bagua – s jeho pomocí lze identifikovat hlubší příčiny problémů v životě lidí a porovnat je s prostředím, ve kterém žijí – tzn. mikrokosmem. Je to tedy systém, který udává postavení jednotlivých předmětů v prostoru tak, aby byly v dokonalé harmonii a pomohly člověku svým správným umístěním k řešení jeho problémů. Prostor ze středu dělí na 8 výsečí orientovaných podle světových stran. Každá výseč má svou světovou stranu, číslo, trigram a jeden z pěti základních prvků. Také je přiřazena k určité životní oblasti.

Čas – významnou součástí Feng Shui je tradiční čínská astrologie a kosmologie. Vše, co se kolem člověka i celé planety děje, se odehrává v různých časových cyklech. Každý cyklus má svou specifickou energii, kterou je zapotřebí harmonizovat.

Tradiční versus moderní Feng Shui

Tradiční čínské umění Feng Shui využívá určitých principů a pravidel, které se přizpůsobují na míru konkrétním lidem i skupinám, jenž dané prostory budou využívat. Oproti tomu se liší od moderního Feng Shui, které využívá univerzální principy a pravidla, použitelné pro všechny jednotlivce i skupiny osob. Vzhledem k tomu, že tradiční Feng Shui je zaměřeno na jednotlivce, budeme se v článku soustředit na jeho moderní formu.

Bydlení podle pravidel moderního Feng Shui

Je to právě domov, kde se člověk cítí nejlépe a od kterého se odvíjí podstatná část jeho života. Již staří Mistři Feng Shui věřili, že je to právě Feng Shui, které dokáže ovlivnit a změnit 1/3 lidského života. Nejčastějšími místnostmi, které se uzpůsobují dle Feng Shui jsou obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, kuchyně, koupelna a pracovna. Níže si základní pravidla pro jednotlivé místnosti představíme.

Obývací pokoj – místnost příležitostí

  • Obývací pokoj musí být světlý. Tmavé rohy a zákoutí rozjasněte pomocí barev, světel nebo zrcadel přitahujících kladnou energii Čchi. Zrcadla neumísťujte do vchodu obývacího pokoje – odrážely by pozitivní energii z místnosti směrem ven.
  • V pokoji by nemělo být příliš mnoho předmětů ani nábytku. Každý z nich narušuje tok pozitivní energie. Nábytek by navíc neměl být přitlačen přímo ke stěnám místnosti, měl by být rozmístěn do kruhu.
  • Snažte se o dosažení rovnováhy mezi mužskou energií Yin a ženskou energií Yang – například volbou vhodných doplňků.
  • Křesla a sedací soupravu umístěte tak, abyste vy ani host neseděli zády ke vstupním dveřím. Ideální je umístění sedací soupravy a křesel do kruhu, případně osmiúhelníku. 
  • Stůl symbolizující zdraví by měl být vždy čistý a upravený. Živé květiny s kulatými listy umístěné na stole podporují zdraví rodiny i hostů. Sušené či umělé květiny nejsou vhodnou volbou.
  • Na stěny (nejlépe viditelné při příchodu do obývacího pokoje) pověste příznivě působící obrazy nebo fotografie s milovanými osobami, případně zachycující šťastné chvíle. Negativně působící obrazy zde nepatří.
  • Televize či jinou elektroniku narušující svým elektromagnetickým polem tok pozitivní energie Čchi neumísťujte do středu místnosti. Zde je ideální místo pro krb, který je vhodným prvkem pro konverzaci a navozuje pocit pohodlí.
    Obývací pokoj podle feng šuejKvětiny vhodné do bytu podle feng šuejObývací pokoj podle feng šuej
     

Ložnice – místnost kvalitního spánku a vášnivého milování

  • Stěny ložnice musí působit uklidňujícím dojmem. Vhodné jsou dle Feng Shui tzv. barvy kůže, nabízející barevné spektrum od bílé po čokoládově hnědou. Stejné barvy volte i při výběru doplňků.
  • Postel by měla být kvalitní, vyvážená a dobře vypadat. Umístěte ji tak, aby byla čelem přiražena k plné stěně a přitom nebyla v přímé linii s dveřmi. Měla by být snadno přístupná z obou stran a na každé straně mít noční stolek.
  • Používejte kvalitní matrace, povlečení a prostěradla z přírodních materiálů.
  • Nad postel nezavěšujte poličky, dekorace, obrazy ani lampy.
  • Volte několik možností osvětlení, vhodné je například matné světlo a svíčky (bez toxinů).
  • V ložnici nemějte televizi, počítač ani jinou elektroniku. Vyvarujte se také cvičebnímu náčiní, přemíře nábytku, negativně působícím obrazům, fotografiím a rostlinám, které zde ubírají pozitivní energii Čchi.
  • V místnosti pravidelně větrejte, aby zde byl neustále čerstvý a okysličený vzduch.
  • Během spánku mějte zavřené všechny dveře – tzn. dveře vstupní, dveře od skříní, apod. Každými otevřenými dveřmi proudí pozitivní energie z místnosti směrem ven.
    Ložnice podle feng šuejLožnice podle feng šuejLožnice podle feng šuej
     

Dětský pokoj – místnost zdravých a šťastných dětí

  • Myslete na to, že již při prvním letmém pohledu do dětského pokoje by měla být cítit radost a láska k dětem. Výběr nábytku, barev i dekorací proto tomu uzpůsobte.
  • Stěny dětského pokoje vymalujte do pozitivních, teplých barev.
  • Vybavení pokoje volte z kvalitních přírodních materiálů – nábytek, textil i dekorace.
  • Postel pro dítě/děti umístěte co nejdále od vstupních dveří i elektrospotřebičů.
  • Volte několik možností osvětlení, které lze použít při různých příležitostech i v jinou denní dobu.
  • V dětském pokoji pravidelně větrejte, aby zde byl neustále čerstvý okysličený vzduch.
    Dětský pokoj podle feng shuiDětský pokoj podle feng shuiDětský pokoj podle feng shui
     

Kuchyň – místnost blahobytu

  • Kuchyně je srdcem domácnosti, měla by proto být vždy čistá a upravená.
  • V kuchyni se setkává oheň a voda – nejvhodnější je proto prostorná místnost, která je dobře osvětlená a větraná.
  • Vhodné jsou teplé barvy stěn místnosti, s detaily v zářivých barvách.
  • Neumísťujte zde příliš mnoho věcí, které znepřístupňují tok pozitivní energie Čchi.
  • Kuchyňská linka a sporák by měly být umístěny tak, aby při nich osoba, která vaří, nestála čelem směrem ke zdi a měla nechráněná záda. Možností je umístění zrcadla, které umožní vařící osobě sledovat, co se děje za jejími zády.
  • Plynové sporáky jsou vhodnější než ty elektrické, které ničí energii z pokrmů.
  • Sporák a dřez by neměly být naproti sobě ani vedle sebe. Pokud to není možné vzhledem k řešení místnosti, vložte mezi ně zelenou rostlinu s kulatými listy.
  • Spotřebiče, které máte v kuchyni uložené, musí fungovat. Nefungují-li, tak je nechte opravit nebo je vyhoďte. Sporák je symbolem bohatství a nefunguje-li, může to znamenat problémy ve finanční oblasti.
  • Vyvarujte se věšení hrnců, pánví i kuchyňského náčiní na háčky.
  • Odpadkový koš by měl být ukryt.
  • Ve spíži a lednici mějte vždy čerstvé jídlo v dostatečném, ne však nadměrném množství. Zkažené, případně dlouho uskladněné potraviny jsou zdrojem negativní energie.
  • Na kuchyňském stole mějte vždy čerstvé květiny nebo mísu s ovocem. Na okenních parapetech pěstujte rostliny s kulatými listy.
  • Odhrnuté záclony zapříčiní zbytečný únik pozitivní energie, zvláště je-li okno v jedné linii s dveřmi.
    Kuchyň podle feng šuejKuchyň podle feng šuejKuchyň podle feng šuej
     

Koupelna – místnost fyzické a duševní očisty

  • Dle zásad Feng Shui by neměla koupelna (ani záchod) v domácnosti dominovat. Také by neměla být umístěna v těsné blízkosti vstupních dveří, kuchyně, jídelny ani ložnice.
  • Mezi barvy podporující průtok pozitivní energie koupelnou patří béžová, světle žlutá nebo oranžová, případně bílá s jemným nádechem do modra. Syté barvy nejsou vhodné.
  • Máte-li v koupelně i toaletu, tak v zrcadle nesmí být vidět její odraz. Také by zrcadla neměla být umístěna naproti sobě. Jejich velikost a tvar by měl opticky místnost zvětšit.
  • Vhodnými materiály do koupelny jsou keramika, sklo, porcelánu a chrom, které podporují průtok pozitivní energie Čchi koupelnou.
  • Doplňky jsou důležitou součástí designu koupelny. Ideální jsou kameny, mušle (nejlépe vlastnoručně nasbírané), živé květiny s kulatými listy nebo vonné svíčky. Součástí výbavy koupelny by měly být vonné oleje, vonné mýdla a také CD s relaxační hudbou, které si při očistě těla můžete pustit a dopomoci tak k očistě mysli.
  • Co se týče osvětlení, není nad přirozené denní světlo. Není-li to možné, volte takové osvětlení, které jej co možná nejvíce simuluje.
  • Koš se špinavým prádlem by měl být vždy uzavřený, nejlépe schovaný ve skříni.
  • Nechcete-li, aby pozitivní energie proudila z koupelny směrem ven, zavírejte dveře. Nezapomeňte ovšem pravidelně větrat.
    Koupelna podle feng šuejKoupelna podle feng šuejKoupelna podle feng šuej
     

Pracovna – místnost soustředění a kreativního myšlení

  • Pracovna je místnost, která by měla být umístěna co nejdále od ložnice – nejlépe mít samostatný vchod.
  • Dle Feng Shui je pracovna dělena do 3 základních oblastí – jižní (oblast ohně), severní (oblast kovu, vody) a jihovýchodní (oblast dřeva). V jižní oblasti se vyhněte zrcadlům, obrazům symbolizujícím vodu a modré barvě.
  • Pracovní stůl by měl být umístěn tak, aby osoba u něj sedící měla po své levé ruce okno a zároveň nebyla zády ke vstupním dveřím. Není-li to možné, umístěte na levou stranu zrcadlo, aby osoba sedící u stolu měla přehled o tom, kdo přichází, aniž by se musela otáčet.
  • Pracovní židli vybírejte tak, aby byla pohodlná a měla vysokou opěrku. Chcete-li zvýšit tok pozitivní energie a zároveň kreativitu, pověste si na stěnu za židlí obraz symbolizující vodu.
  • Vhodnými rostlinami do pracovny jsou bambus a kaktus, které symbolizují štěstí a jsou odolné i vůči nepříznivým podmínkám.
    Pracovna podle feng šuejPracovna podle feng šuejPracovna podle feng šuej 

Stavba domu dle pravidel Feng Shui

  • Před stavbou domu se vyplatí konzultace s kvalifikovaným geomantem (odborníkem na Feng Shui), který posoudí stav pozemku, navrhne vám vhodné možnosti umístění domu z pohledu energetické vhodnosti a jeho orientaci z hlediska světových stran. Také navrhne vhodné rozložení místností v novém domě.
  • Všeobecně se doporučuje vstup do domu ze severní strany, ložnice, kuchyň a koupelna z východní strany. Jižní strana je ideální pro pracovnu, západní strana pro obývací pokoj, vstupní halu a zahradu.
  • Již při výběru pozemku se zaměřte na přítomnost geopatogenních zón a jiných patogenních činitelů (např. elektromagnetického smogu způsobeného vysokým napětím, apod.).
  • Je také velmi důležité, aby okolní krajina i stavby v okolí umožnily novému domu dostatečnou výživu pozitivní energií Čchi.
  • Feng Shui preferuje čtyřhranný tvar domu, který by měl být pevný a stabilní.

Pro zajímavost: Dle pravidel Feng Shui je postaven úspěšný Hong Kong. Feng Shui je hojně využíváno i při stavbě sídel velkých světových koncernů.
Feng šuejFeng šuejFeng šuej 

Zahrada dle pravidel Feng Shui

  • Ve Feng Shui je důležitý tvar pozemku a jeho orientace. Pro optimální průtok pozitivní energie Čchi jsou vhodné obdelníkové nebo čtvercové pozemky, s rovným, případně mírně svažitým terénem.
  • Nepravidelně tvarovaný pozemek je vhodné „vytvarovat“ vysázením rostlin do nadbytečných stran. Opticky je tak zamaskujete.
  • Dalším základním pravidlem ve Feng Shui je oddělení domu, sousedních domů a zahrady – například nízce střiženým živým plotem, cestičkou vysypanou štěrkem, apod. Je důležité, aby přechod mezi domem a zahradou nebyl plynulý.
  • Vysoké stromy nevysazujte do těsné blízkosti domu – přerušují tok pozitivní energie Čchi. Stromy vysazené u tekoucí vody symbolizují pohyb, stromy umístěné u stojaté vody zase klid, uvolnění.
  • Nositeli negativní energii Sha Čchi jsou elektrické vedení, vysílače, satelity, rušný silniční provoz, železniční trať nebo řeka tekoucí za domem. Také komíny továren, špatný vzduch a nezdravá vegetace brání průchodu pozitivní energie do domu.
  • Ve středu zahrady by nemělo být nic umístěno.
  • Feng Shui zahradu dělí na několik polí (například pole rodiny, pole vědění), které mají určitý význam a jsou charakterizovány určitým zahradním prvkem, podporujícím tok pozitivní energie prostorem. Pro příklad: Pole vědění je charakteristické symbolem Země, volte proto prvky v zemitých barvách. Pole rodiny symbolizuje dřevo, pole dětí pak kov.
  • Při dotváření vzhledu zahrady je důležité, aby byly elementy Jing a Jang v rovnováze. Jing lze podpořit výsevem trávníku, vysázením stromů a keřů (vhodné jsou magnólie, meruňky, broskvoně, jasmíny, kroucené vrby, bambusy, šeříky, ginkgo biloby, třešně, rododendrony či růže), nízce střižených živých plotů ze stálezelených jehličnatých dřevin, květin (pivoňky, orchideje, chryzantémy), okrasných travin a umístěním vodních prvků (například jezírka, fontánek, apod.). Jang symbolizují například světla, zahradní sochy, nábytek, vodotrysky, zahradní domky nebo nádoby s rostlinami.
  • Zahrada by měla vždy působit čistým, upraveným, harmonickým a nepřeplácaným dojmem. Jen tak lze docílit maximálního proudění pozitivní energie Čchi.
    Zahrada podle feng šuejZahrada podle feng šuejZahrada podle feng šuejZahrada podle feng šuejZahrada podle feng šuejZahrada podle feng šuej 

Nyní už alespoň trochu víte, jak na to. Pokud chcete, aby vaše bydlení a duše byly v harmonii, obraťte se na odborníka, který s pomocí feng-shui dokáže vyčarovat dokonalou pohodu i u vás.