Hora samotná je protkána velkým množstvím svatyní a chrámů, jenž jsou zasvěceny Ksitigarbhovi (známý také jako Dizang), který je podle buddhistické tradice ochráncem bytostí, které se dostanou do pekla. Zbožní a pravověrní buddhisté konají pouť na vrchol Velkého Tiantai, jenž sice není nejvyšší, ale za to je považovaný za nejvýznamnější vrchol Jiuhua Shanu.
Hora prošla obdobími, kdy měla dvě různá jména. Za vlády dynastie Han se jmenovala Lingyang, za dynastie Liang a Chen dostala jméno Jiuzi.
Legenda praví, že básník Li Bai za vlády dynastie Tang, zde přicestoval a napsal: Magie je rozdělena do dvou větví, posvátné hory tvoří devět sláv. (妙 有分 二 气, 灵山 开 九华). Další citát je pro pochopení názvu bližší: „Plavil jsem se řekou Jiujiang. Na druhý den jsem spatřil v dálce vrcholky Jiuhua. Vypadaly jako nebeská řeka, zavěšená na nebi, jako zelené vody vyšívané bavlnou a vzrostlými ibišky. „ Odtud se hoře začalo říkat Jiuhua.
Jiuhuashan se nachází blízko města Chizhou. Celková plocha hory a okolí je 120 km2, z nichž národní park tvoří 114 km2. V roce 719 n.l. navštívil horu Kim Qiaoque Sillský (jedno ze tří korejských království – princ). Meditoval, vzdělával se a čerpal duchovní sílu po pět let svého života. Zemřel zde ve věku 99 let a jeho tělo po smrti nepropadlo obvyklým jevům. Místní mniši jej pro jeho podobnost S Dizang Buddhisattvou považovali za jeho reinkarnaci a hora se tak stala místem, kde byly uspořádávány obřady pro Dizang Buddhisattva. V dobách největší slávy za vlády dynastií Ming a Qing zde bylo na 360 chrámů s čtyřmi až pěti tisíci mnichy.
Hora a její blízké okolí je pro svou krásu a velké množství památek vyhledávána poutníky a turisty z jihovýchodní Asie, Jižní Korei a Japonska. Místo se tak stalo jedním z center celého asijského buddhismu. Z dalších 99 vrcholů jistě zaujmou Shiwang a Lotosový vrchol. Z nejznámějších chrámů můžeme jmenovat Huacheng, Guoqing, Dabeilou, Baisuigong, Qiyuansi, Roushen, Tianchi, Zhantanlin a Zhiyaunské chrámy.
Množství památek a krás v okolí, jistě pochopíte prince Qiaoqueho, jenž zde strávil pět let života!
Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne