Pohled na NanjingV severovýchodním koutu města, na jižním svahu hory Zijinshan, se pyšní svou monumentalitou mauzolea císaře Zhu Yuanzhang. Stejně honosný dojem na oko diváka udělají městské hradby – jakoby se zde ve vzduchu stále vznášela atmosféra mocných dynastií. Město bez ustání přitahuje tisíce turistů. Kdo by nechtěl spatřit slavný Konfuciův chrám (Fuzimiao), anebo humornou, ale milou a charismatickou plejádu rušných restaurací, obchůdků a snack barů umístněných v historických stavbách typicky čínské architektury?

NanjingModerní metropole se tváří tak trochu novátorsky, stejně jako většina turistických měst v Číně. Možná vás odradí pohled na křižující se moderní dálnice a železnice, supermarkety nebo luxusní hotely, ale možná, že se díky nim nebudete cítit jako na samotném okraji světa, který kulturní část města tak trochu evokuje.

Také se díky nim ve městě můžete zdržet a užívat si kombinaci civilizovaného života s nádechem luxusu v kombinaci s nefalšovanou čínskou historií. Nanjing vám také umožní výhodné nákupy se spoustou světových značek.

Číňané si cestovního ruchu velice váží, a tak se na oficiálních stránkách města můžete dočíst spoustu „poetických“ novinek, například, že ve městě „vyroste 46 nových veřejných toalet“, anebo že se očekává „úsvit nové silnice“…

Na severovýchodě narazíme na jezero Xuanwuhu. S délkou 2,5 km bylo důležitým zdrojem pitné vody, také však oblíbenou císařskou rekreační oblastí. Uvnitř jezera je pět vzájemně propojených ostrůvků. Vše v čínském stylu, tedy pavilony, můstky, čajovny. Podle většiny je nejkrásnějším ostrovem Yingzhou s lekníny, stromy a květinami.

Na západě se rozprostírá jezero Mochouhu, pojmenované po legendární Mochou, která prý svým zpěvem uměla utišit veškerý žal v srdci i duši. Na její počest je také v blízkém pavilonu umístěna její socha.

Protože se člověk nemá jen koukat před či pod sebe, zvedněme tedy zrak a prozkoumejme Zijinshan, neboli Purpurovou horu. Pokud nejste úplně omámení televizními reklamami s Ph, jistě ihned zamítnete možnost, že by snad hora získala své jméno díky němu. Za své jméno vděčí zvláště zbarveným skalám, ze kterých se skládá. Z vrcholu hory je dech beroucí podívaná, a pokud se vám nebude chtít absolvovat celou cestu pěšky, můžete využít služeb místní lanové dráhy. Za zmínku stojí i památky stvořené lidskou rukou, např. Sunjatsenovo mauzoleum i muzeum, hrobka dynastie Ming z roku 1405, koplech Linggusi a pagoda Lingguta.

Lanovka vedoucí na Purpurovou horuMauzoleum na Purpurové hořeNoční NanjingMěsto Nanjing, moderní částTianluokeng-Tulou - obydlené stavby unikátní architekturyBrána do NanjinguNanjingNoci v Nanjingu stojí za to vidět...Lekníny na jezeře v NanjinguNanjingTypická místní architekturaMost přes řeku YangtzeNanjing Restaurace jsou na každém rohuRomantika v přístavu

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne