Město Dali v sobě nenásilně mísí minulost a přítomnost. Toto město nacházející se v provincii Jun-nan bylo dříve i hlavním městem státu Nan-čao. Proto zde najdeme úžasné památky, které jsou z dob největší slávy města.
Dali je právě pro své úchvatné památky velkým turistickým centrem Jun-nanu.
Dali je oblíbenou turistickou atrakcí, která je relativně snadno dostupná z hlavního města provincie Jun-nan Kchun-mingu. Odtud je možno se do Dali vypravit buď letadlem, což zabere ani ne hodinu, nebo autobusem. Autobusem cesta trvá kolem čtyř hodin. Turisté si ale na relativně dlouhou cestu nestěžují, protože je lemuje překrásná scenérie Jun-nanu. Dali samotné je hlavním městem stejnojmené prefektury. Tak jako Praha je i Dali rozděleno na Staré město a Nové město, poskytuje tak návštěvníkům dokonalý kontrast starých dnů a moderní doby. Prefektura má přes deset tisíc kilometrů čtverečních a obývá jí trvale kolem tří milionů lidí. Město samé pak má „pouhých“ čtyřicet tisíc. Ač se může zdát, že je Dali atraktivní jen kvůli své historii, není tomu tak, je to moderní město, které uspokojí tužby i toho nejnáročnějšího turisty. Krom toho je Dali obklopeno panenskou přírodou, která jako by z oka vypadla romantickým malbám. V okolí jsou nádherná jezera i kilometry vysoké hory. Čechy upřednostňující podnebí České republiky potěší, že Dali leží v podobném podnebním pásu.
Většina návštěvníků se shoduje, že Dali je tak plné věcí na objevování, že jeden den nestačí, aby si člověk užil aspoň špetky atmosféry. Je třeba setrvat zde aspoň tři dny. Dali je město klidné, na rozdíl od jiných hlavních měst zde není tak přelidněno a proto je možno si vychutnávat krásy a meditovat celý den. Dali je plné historických památek, které sahají přes tisíc let do historie, kde také začíná příběh města. Město bylo založeno už 738 po Kristu jako hlavní město království Nan-čao, které v té době vládlo velké části Jun-nanu, z části i Barmě, S'-čchuanua Kuej-čou. Původní město bylo vystavěno ve Weishanu, který se nyní nachází v prefektuře Dali. Později bylo město přesunuto blíž k jezeru Erhai, nynějšímu přírodnímu divu Dali. Království Nan-čao zažívalo období prosperity a dařilo se mu přes dvě stě let, kdy značně rozšířilo svůj vliv a bohatství. Za dvě stě let se vystřídalo třináct králů. Poté došlo k pomalému úpadku, až nakonec Nan-čao zaniklo. Roku 937 jej vystřídalo království Dali. Království založil Duan Siping. Celé království bylo Duanovým klanem kontrolováno, spravováno a řízeno. Největšího rozkvětu dosáhlo město kolem roku 1000 poté, co se spojilo s dynastií Tangů.
Město dosáhlo takového věhlasu, že se stalo třináctým největším městem světa. O žezlo přišel rod Duanů ve dvanáctém století, tehdy byly po celé Číně časté nájezdy Mongolů a některá města byla dobita, tento osud postihl i Dali. Po nástupu dynastie Čching vedené Mongoly se Dali stalo střediskem rebelů proti Čchingské vládě. Proti Čchingské dynastii vzplály rozsáhlé vlny odboje, a protičchingovské povstání se šířilo celou Čínou. Centrem rebelů byli i mimojiné Šaolinské chrámy, nebo chrámy buddhistů. V Dali vzniklo sídlo Panthayského odboje, který vedl Du Wenxiu. Z počátku bylo rebelské hnutí založeno jako vzpoura proti Huiským utlačovatelům později se i Dali přidalo k odboji proti Čchingské vládě. V Dali je nyní na památku hnutí Palác Du Wenixu, návštěvníci zde mohou vidět kresby rebelů, jejich práci i jejich životy, pro tamní lid byli odbojáři skuteční vlastenci.
Boje byly dle historicky doložených záznamů kruté, Čchingská vláda nenechala odboj bez povšimnutí a docházelo k velkým ztrátám na životech. Je zajímavé, že i v dnešní době má mnoho obyvatel Dali příjmení Duan, v jiných částech Číny je toto příjmení přinejmenším vzácné. Celá historie prefektury Dali je protkána bojem. Z celonárodního hlediska jde o důležité místo, které je často vzpomínáno v literatuře, i filmech. Krom toho je často spojováno s mytologií, která je spojena s tradičním bojovým uměním, které bylo v tak bouřlivé oblasti nutné pro přežití. Na tyto neustálé boje vzpomíná například pamětní stéla, která byla vztyčena na počest sjednání míru s královstvím Dali, která byla vztyčena v období dynastie Ming. Stélu lze spatřit i dnes na konci ulice Sanyue jen kousek od západní městské brány.
Mongolští nájezdníci poničili mnoho památek. Dá se říci, že zničili celé hlavní město a palác království Dali. Ten se nacházel na jih od hlavní monumenty města, tří pagod. Je smutné, že při neustálých bojích byly zničeny i téměř všechny písemné památky, a to jak z období království Nan-čao, tak i pozdějšího Dali. Neví se tedy jistě, co se v této oblasti dělo za těchto období. Historické důkazy pouze ukazují, že mongolská vláda nechala menšiny silou vyhnat z města do jižních zemí provincie Hunan a Kunming. Celé město bylo znovupostaveno ve čtrnáctém století za vlády dynastie Ming. Proto to, co dnes mohou návštěvníci Dali spatřit, je až pozdější město Mingské dynastie. Význam Dali postupem času klesal, otěže nejvýdělečnějšího a nejzaopatřenějšího města převzal Kunming, který byl v Jun-nanu jmenován hlavním městem. Avšak pompéznost si Dali vzít nenechalo, díky své historii poskytuje fascinující výpravu do minulosti Číny.
Dali nepatří mezi běžné turistické atrakce, které návštěvníci Číny, nebo Číňané běžně navštěvují.Nemá ten typický komfort, který nabízejí města jako Peking, Šangaj, nebo Hong Kong. Provincie Jun-nan je mezi cestovateli považována za nejkrásnější region Číny. Jsou zde překrásné hory a lesy, historie zde dýchá z každého detailu. Jedná se i o místo s velkou koncentrací různých etnik. Samotné Dali není nějak velké město, nejnovější sčítání říká, že ve městě trvale žije přes 650 tisíc obyvatel. Město má skoro patnáct set kilometrů čtverečních což napovídá, že je hustota obyvatelstva nízká. Na rozdíl od jiných turistických lokalit Číny zde není tak přelidněno a město samo působí klidným dojmem. Okolí Dali je jako dělané pro pěší turistiku. Hřebeny hor se tyčí téměř přes celý horizont, jedním takovým je pohoří Cang-shan, které má osmnáct vrcholků, každý vysoký více jak tři a půl tisíce metru. Ten nejvyšší má 4,122 metrů a jmenuje se Malong. Cang-shen má krásnou přírodu s velkou rozmanitostí zvířat i rostlin. V roce 1991 byla na hoře vybudována stezka vedoucí ze severu na jih k původnímu městu Dali. Stezka je skvělou turistickou atrakcí, vede kolem mnoha vodopádů a vyhlídek na jezero Erhai. Cesta je od roku 2004 rozšířena i k chrámovému komplexu a restauracím, stezka se jmenuje Cesta nefritového mraku. Po této cestě se dá dojít i k zmiňovanému jezeru. To mělo velký historický význam pro celé Dali. Erhai leží ve skoro dvou tisících metrech nad mořem a díky jeho velkým zásobám ryb neměla zdejší etnika problém s jídlem. Vstup k jezeru je nyní zpoplatněn. Dominantou hor jsou větrné elektrárny, které byly v rámci projektu Zelená Čína postaveny, aby se zamezilo emisím, kterými Čína již dlouhodobě trpí.
Lákadlem pro turisty je i série památek. Tou, která doslova ční nad celým Dali, je trojice pagod Chong Shengského chrámu. Pagody s chrámem nejsou situovány přímo ve městě, ale zhruba kilometr a půl od něj. Z jihu je obklopuje pohoří Cang-shen a ze západu jezero Erhai. Pagody byly postaveny z pálených cihel a pokryty bahnem. Patří mezi nejúchvatnější památky Číny a unikáty mezi buddhistickou architekturou. První pagoda byla vztyčena kolem roku 830 po Kristu králem Quan Fengyou z království Nan-čao. Jmenuje se Qianxun a se svou výškou skoro sedmdesát metrů patří mezi nejvyšší pagody v Číně. V každém z šestnácti pater pagody je svatyně, kde se nachází slonovinová socha sedícího Buddhy. Krom toho má tato pagoda uskladněno ve svém nitru nad 700 buddhistických starožitností, velkou část ze zlata, stříbra, některé z křišťálu a ze dřeva, mezi nálezy, které byly učiněny v roce 1978 při velkých opravách pagody, byly i písemné dokumenty. Druhé dvě pagody, které jsou nyní v okolí města jsou skoro o půlku menší než pagoda Qianxun, měří 42 metrů. Byly postaveny o sto let později. Na rozdíl od pagody Qianxun jsou osmistěnné. Pagoda Qianxun má přesný čtvercový půdorys.
Za pagodami je jezírko Juying Chi, Jezírko odrazů. Jméno dostalo, protože se v něm neustále tato trojice zrcadlí. Tři pagody jsou obestřeny mnoha legendami. Dle jedné bylo v dávných dobách Dali bažinatým územím, které obývali pouze draci. Draci podle místní legendy neměli rádi, když se jim po jejich domově toulají lidé, a tak způsobovali různé přírodní katastrofy. Aby se lidé draků zbavili, postavili zde tři pagody, které jejich moc zcela utlumily, a lidé zde mohli bez potíží začít žít. Dalším místem plným památek je Xizhou. Xizhou se nachází asi dvacet kilometrů severně od Dali. Je místem, kde je kolem dvou set památek z období dynastie Čching. Jde převážně o rodinné domy. Jedná se o jednu z nejlepších ukázek Čchingské architektury v Číně.
Kromě historických památek v Dali stojí za to i různé trhy, restaurace a podniky. Na rozdíl od většiny turistických středisek jsou zde ceny za ubytování a stravu neuvěřitelně nízké. Proto se stalo Dali vyhledávanou turistickou lokalitou i méně majetných dobrodruhů, kteří si chtějí užít jak překrásné přírody, tak i starých památek.