Chrám nebesChrám nebes, jak poznáte už z nadpisu, se nachází v Pekingu, hlavním městě Čínské lidové republiky. Rozkládá se jihovýchodním směrem od centra města. Je to vlastně rozsáhlý komplex mnoha budov umístěný ve velkém parku, který je tvarován v severní části polokruhovitě a to na počest nebes, v jižní zase do čtverce na počest země.

Chrám nebes

Samotný Chrám nebes najdeme přesně ve středu čtverce. Výstavba trvala celých čtrnáct let a to od roku 1406 až do roku 1420. Velkolepý výsledek však stojí za to.

Na tomto místě se konají mnohé náboženské slavnosti, navzdory tomu je komplex od roku 1918 zpřístupněn pro veřejnost.

Císař a obyčejný poutník?

Je to tak. Přesto si nemůžeme čínského císaře představovat jako nám známé poutníky. Jednalo se totiž o vzdávání holdu různým božstvům ve formě pouti ze Zakázaného města právě do Chrámu nebes. Císař se tudy ubíral s velkou pompou a procesím každým rokem v době slunovratu.

Symbol Pekingu


Snad nejznámější budovou a zároveň jeden ze symbolů Pekingu je Síň modliteb za dobrou úrodu, klasická ukázka staré čínské architektury. Tato nádherná stavba má tradiční kruhový tvar, tři patra, a trojitou střechu, kterou tvoří glazurované tašky modré barvy nebes. A protože stejné střechy mají i ostatní budovy v tomto areálu, daly tím vzniknout jeho názvu.

Síň modliteb za dobrou úrodu nesou čtyři pilíře symbolizující roční období, dále dvanáct sloupů ve dvou řadách představujících měsíce, a též rozdělení dnů do dvouhodinových úseků. Ve zpřístupněné hlavní síni se návštěvníci mohou těšit na bohatou výzdobu a také se pokochat pohledem na modro-zlatý trůn vévodící této místnosti.
Chrám nebes patří mezi nejnavštěvovanější místa Číny

Síň modliteb, zase?


Chrám nebes vyráží dech svou velikostí...Ne, nemějte strach, jedná se totiž o třicet jedna metrů vysokou a o celý rok později dokončenou stavbu, jménem Síň modliteb, ne už za dobrou úrodu, prostě jen Síň modliteb… Stojí od roku 1421. Vinetou s Rybanou v jeskyni, nebo Toníček s Andělkou v kostelíku? Kdo by si nepamatoval Vinetuovo vyznání lásky Rybaně v tajemné jeskyni, nebo z mladších ročníků Toníčka s Andělkou v kostelíčku v jedné z epizod vynikajících četnických humoresek? Vyznání lásky šeptem bez toho, abyste se museli červenat? I v Číně to jde! V areálu Tiantanu mají Zeď ozvěn, stavbu obklopenou kruhovou zdí s velmi dobrou akustikou, takže když nesmělý mladík cosi zašeptá na jedné straně, jeho slova se donesou k jeho dívce na druhém konci… romantické, co říkáte?

Dva oltáře

A takto vypadá Chrám nebes při pohledu shora. Za zmínku také stojí Kruhový oltář, který je vlastně třípatrovou kruhovou terasou, kde se vykonávaly oběti nebesům, a Oltář nebes, který také sloužil k obětování. Dodnes skoro každý čínský turista touží po fotografii, na které stojí na středovém kameni.

A nakonec tedy není tedy divu, že tento areál se stal velmi oblíbeným mezi místními lidmi, chodí sem na romantické procházky, nebo si třeba jen zacvičit. Chrám nebes byl zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO roku 1998. Pokud tedy vyrazíte do Číny, tyto skvosty byste si neměli nechat ujít…