Projíždět Čínou a nezastavit se v nejlidnatějším městě, Šanghaji, nazývaném „kulturní vitrínou Číny”, by bylo barbarství. Novodobě vystavěné budovy se mísí s těmi, které dýchají historií. Skoro neuvěřitelné se zdá, že město, v němž žije na 5 800 km2 dvacet miliónů obyvatel (!), bylo ještě ve 12. století (dynastie Šang) malou rybářskou vesnicí. V průběhu staletí se stalo finančním a hospodářským centrem země. Turisticky zajímavé jsou nábřežní Bund, Nanjingská třída, Pudong s luxusními hotely, bankami, pro nákupy se doporučuje třída Huaihai Lu. A to ještě zdaleka není všechno!
Památky, které stojí za zhlédnutí? Obligátními místy, kde turisté svoje prohlídky začínají, jsou muzea. To Šanghajské je největší v Číně a obsahuje unikátní sbírku artefaktů, dokládajících důležité historické etapy země. Najdete v něm například nábytek dynastií Ming a Čching, sbírku zbraní, numizmatické skvosty, sochy, malby, nerosty, kaligrafii...
Další památkou, kterou stojí za to vidět, je buddhistický chrám s dvoumetrovou sochou Buddhy z jadeitu uprostřed. Někteří návštěvníci si pletou kámen jadeit s nefritem. Jadeit je vzhlednější a také vzácnější. Tento chrám je prý jediný v Šanghaji, který byl vybudován až počátkem 20. století. Traduje se, že sochu do města dovezl nejmenovaný mnich z Barmy a z almužen, za tím účelem shromážděných, nechal postavit pro sochu chrám. Obklopen je malebnými zahradami, kde si můžete odpočinout v některé z čajoven. Za zhlédnutí stojí i buddhistický chrám Longhua s unikátním chrámovým komplexem (pagodou), Zahrada Příjemného odpočinku, Sunjatsenova rezidence, muzeum a náhrobek spisovatele Lu Xuna, botanická zahrada…
V okolí Šanghaje jsou další města, kde se určitě zastavte. V Nanxiangu najdete zahradu Starobylé krásy se vzácnými historickými předměty, ve městě Songjiangu muzeum Opilého básníka a zahradou se zbytky starověkého chrámu, město Nanjing, staré 3000 let, je obehnáno 40 kilometrů dlouhými hradbami, místy až 12 m vysokými, s pevností Džbán a Bubnovou věží. Nejkrásnější památkou tohoto starobylého města je Císařský dvůr, obklopen dvěma věčně zelenými zahradami – Mochouch a Xuanwuh.
Až si prohlédnete Šanghaj a jeho okolí, vydejte se směrem střední Čína, do města Luoyangu. Toto město bylo několik staletí hlavním městem země (tehdejší čínské říše) a leží na trase k legendárnímu klášteru Šaolin (Shaolin), kolébce bojových umění. Kolik z nás touží podívat se do tohoto turisty nejvyhledávanějšího místa Číny! Kolik jen o něm a o mniších s jejich dovednostmi v bojovém umění toho bylo napsáno a zfilmováno! Pro ty, které historie kláštera a bojového umění kung-fu zajímá, bude návštěva Šaolinského kláštera nezapomenutelným zážitkem. Byl zbudován za vlády císaře Xiaowena (dynastie Wei) v roce 477, v pohoří Songshan a měl sloužit buddhistickým mnichům k meditacím. Nabízí se otázka, kde se v místě tichých meditací a bohoslužeb vzalo bojové umění. Prý jistý mnich Bódhidharmy (mniši ho nazvali Damo), když (asi) v roce 527 přišel z Indie, tamní mnichy přesvědčoval, že k dokonalému meditování patří i dokonalá fyzická kondice s tělesným cvičením. Jenže pohodlní mniši ho z kláštera vyhnali. Přijali ho až po devíti letech, které Damo strávil v jeskyni poblíž kláštera (známá jako Meditační jeskyně mistra Damo) v hlubokých meditacích.
Až poté přesvědčil mnichy svými hlubokými znalostmi budhismu a přistoupili na tělesná cvičení. A tak vznikly začátky škol shaolinského kung-fu. Jak se v praxi absolventům bojového umění vyplatilo, nejen v klášteře, o tom hovoří historie i současnost. Knihy a filmy, s představitelem dobra Stevenem Segalem, jsou toho důkazem. Za zmínku stojí fakt, že tento herec je i v soukromém životě kvalitní a uznávaný bojovník za spravedlnost.