XianOpravdu byste chtěli vidět ryze čínské město se vším všudy? Chtěli byste pozorovat obyčejné lidi při jejich každodenních rituálech a povinnostech v úzkých, typických uličkách? Anebo vás spíše láká návštěva zdejších monumentálních starobylých památek, které patří mezi nejpozoruhodnější na světě? Anebo prahnete po obojím a nevíte, kam nejlépe se za takovými zážitky vydat? Potom je volba nasnadě - navštivte Xian, hlavní město čínské provincie Šen–Si, které v dnešní době obývá přinejmenším pět milionů obyvatel. Ale nebojte se, rozhodně se tu neztratíte. 

Peking, Hongkong nebo Xian?

Jednoznačně Xian. Toto turisticky nejnavštěvovanější historické město na vás dýchne svou starobylostí, a není divu, jedenáct dynastií si je vybralo za hlavní město již ve dvanáctém století před naším letopočtem. Jedním z důvodů byla také poloha tohoto města, slavná Hedvábná cesta vycházela právě odtud. Do dnešní doby se zde zachovalo mnoho historických a kulturních památek z různých období dějin. Snad i díky dodnes částečně dochovaným 14km dlouhým hradbám, které obepínaly střed města v obdélníkovém tvaru, což bylo velice dobré obranné opatření.

Velká pagoda divoké husy a Malá pagoda divoké husy, kterou dřív?

Začněme od té menší a mladší. Je méně známá, neboť je postavena ve stejném stylu jako Velká pagoda, typický budhistický styl, a mnoho turistů proto její návštěvu vzdává. Byla postavena roku 709 a její výška je 43 metrů, má však o šest pater více než Velká pagoda. A stejně jako tato přežila mnoho zemětřesení. Můžeme ji navštívit na jižním okraji města.

Nyní se dozvíme něco o starší a větší sestře. Velká pagoda divoké husy stojí již od roku 652 a má výšku 64 m, ale jak už bylo řečeno, má méně pater. Situována je asi 4 km od centra města Xianu na pozemcích kláštera Milosrdenství. Na těchto pozemcích se nachází také chrám Da Ci'en. Severně od něj leží známé Náměstí Velké pagody divoké husy, kde se konávají překrásná show s fontánami a hudbou, to vše umocněno siluetou Velké pagody v pozadí.

Divoké husy, znamení věrnosti i výborné cvičení

Symbol divoké husy je pro Číňany znamením partnerské věrnosti, ale samozřejmě existuje i cvičení divoké husy, jak také jinak, s názvem Čchi-kung, související se skupinou Taoistů a bylo sestaveno před více než tisíci lety.

Muzeum provincie Šen-si, Zvonová věž a Věž bubnů

Nyní se opět vracíme k zajímavostem města Xianu. Muzeum provincie Šen-si sídlí v modernější budově s klasickými prvky čínské architektury a skrývá velice vzácné exponáty pocházející od dob paleolitu až po feudální časy. Najdeme zde mnoho výtvarných i kaligrafických děl, často i děl pro Evropana těžko pochopitelných. Přesto toto muzeum patří k jednomu z nejvýznamnějších v Číně.

Zvonová věž. Jedná se o nejlépe zachovalou dřevěnou věž o výšce 36 m v zemi, která stojí už od roku 1384 přímo ve středu historického centra Xianu, a je z ní velkolepý, dech beroucí rozhled na město rozprostřené okolo do všech světových stran.

Věž bubnů také patří mezi nejznámější památky tohoto města, odehrává se zde tradiční obřad bubnů, při kterém bojovníci hrají na bubny, doprovázeni jsou údery do zvonu, a to vše v rytmu tradiční hudby dynastie Tchang.

Relaxace a odpočinek v milionovém městě?

Ano, ostrůvek klidu a oddechu od hluku, klaksonů, všech různých vůní i od davů lidí a turistů se jmenuje Xingqing Palace Park, který se nachází na místě bývalého Xingqing paláce dynastie Tang při okraji města. Rozkládá se na padesáti hektarech, osvěží vás chladné vody jezírka, posezení ve stínu korun mohutných stromů, nebo jen procházka mezi rozkvetlými květinami. Všechny budovy v tomto parku jsou zrekonstruovány do původního vzhledu stylu dynastie Tang, dokonce i jejich zajímavá starobylá jména jim zůstala. Jako například Changqing Hall, Dragon či Chengxiang Pavilion.

Matriarchát v Číně? Ano, před 5000 lety…

Vesnice Banpo. V této vesnici se nachází muzeum rozkládající se na 1 ha. Bylo zde odkryto pravděpodobně nejúplnější neolitické sídliště na světě. Můžeme si prohlédnout pozůstatky různých nástrojů, nádobí a dokonce i části chatrčí. Doba rozkvětu tohoto sídliště se datuje přibližně 4800 – 2800 let před naším letopočtem, a to byla pro zajímavost éra „matriarchální kultury.“ V té době bydlela v největší kruhové chatrči uprostřed vesnice matka, která byla vládkyní, a v menších domcích okolo bydlely její dcery. I v tomto společenství muži lovili zvěř a ženy vytvářely oděvy především z kůží této zvěře, vařily a pečovaly o děti. Ovšem hlavní slovo měla vždy Matka.

Terakotová armáda, jaká je její budoucnost?

Snad každý člověk slyšel během svého života o Terakotové armádě, či Mauzoleu císaře Čchin, což jsou dva názvy pro jednu neuvěřitelnou pamětihodnost. Najdeme ji v blízkosti města Xian, zabírá tam plochu 46 kilometrů čtverečních. Je to největší a nejzajímavější hrobka na světě, a má jedinečnou konstrukci. Začal ji stavět již za svého života první čínský císař Čchin a pravděpodobně na ní pracovalo až 70 000 lidí. Její podzemní součástí je vůbec to nejzajímavější, sochy osmi tisíc terakotových válečníků umístěných ve čtyřech částech mauzolea. Ne neprávem se mauzoleu také říká „osmý div světa,“ v roce 1987 se dostalo na seznam světového dědictví Unesco. Avšak pozornost turistů z celého světa nemusí přinášet jen výhody, s nimi proudí do hrobky i znečištěný a vlhký vzduch, čímž vznikají podmínky nevhodné pro uchovávání hliněných soch. Můžeme jen doufat v obrat k lepšímu, například k omezení návštěvnosti, aby se touto nádherou mohly kochat i příští generace.

Takže, jak jste na tom? Už se pro vás Xian stalo volbou číslo jedna?

Terakotová armáda, pohled shoraBrána - XianDetail na bojovníky Terakotové armádyDetail - brána do XianuVelká pagodaPohled na provoz ve městěPanda červená je častou obyvatelkou tamějších lesůVálečníci z Terakotové armády mají i své koněVelká pagoda v XianuXian v nociZdejší maloobchodníci vám nabídnou spoustu dobrotOkolní krása Xianu