Kantonská svíčkováTen, kdo nemá rád dlouhé vaření, si čínskou kuchyni chtě nechtě oblíbí. Ne proto, že bychom tak zvanou čínu připravovanou doma odflákli. To ne! To by si tato kuchyně nezasloužila. Je to proto, že čas strávený u sporáku je díky rychlé tepelné úpravě jídel – vaření či smažení – mnohem kratší. Jak jistě víte, Číňané používají k vaření pánev wok, ať už se jedná o kuchyni z jakékoli čínské oblasti. Při slově svíčková se vám možná vybaví dlouhé hodiny strávené u plotny. Jenže, dneska si uvaříme čínskou svíčkovou, neméně chutnou, než je ta naše, a to podstatně rychleji.

Zatímco stejné maso, tentokrát svíčkovou, bychom po našem dusili v kuse do měkka asi hodinu, totéž maso, nakrájené na drobné nudličky, což je specialitou čínské kuchyně, máme hotové za pár minut. Totéž platí i o ostatních ingrediencích. Takto připravené pokrmy se jedí jídelními tyčinkami – hůlkami, pokrmy tekuté lžičkami z porcelánu.

Pokud jste se rozhodli pro svíčkovou na kantonský způsob, jdeme na to:

Ingredience:
400 g svíčkové
1 lžíce máčeného škrobu
2 bílky
půl lžičky soli
100 g čerstvého celeru
1 cibule
4 lžíce oleje

Zálivka:
Půl šálku studeného vývaru
3 lžíce sojové omáčky
2 lžíce vína šao-sing
půl lžičky mletého pepře
půl lžičky wei-su (výtažek z obilí, u nás známý jako glutamát sodný)
půl lžičky cukru
1 lžička máčeného škrobu
sůl


Postup přípravy:
Svíčkovou, nakrájenou po vlákně na tenké nudličky, promícháme se škrobem, bílkem a solí a v chladnu necháme odležet. Na velmi malé dávce horkého oleje krátce osmahneme na nudličky nakrájenou cibuli, přidáme nudličky čerstvého celeru, promícháme a odstavíme na teplé místo. V pánvi rozpálíme olej, na kterém prudce orestujeme odleželé maso. Po 2 minutách přidáme nudličky cibule a celeru, promícháme a dohotovený pokrm zakápneme olejem. Jako příloha jsou možné široké rýžové nudle, nebo dlouhozrná rýže.

Dobrou a ještě lepší chuť.

Svíčková po kantonskuKantonská svíčkováSvíčková na kantonský způsob vám jistě zachutná