„Pacient vstoupí ke mně do pracovny a začneme probírat jeho problémy a celý dosavadní průběh vyšetření a terapie. Nezřídka si u takového pacienta zapíši deset až patnáct diagnóz. Jsem postaven před úkol… ještě něco dalšího s pacientem udělat. To mám znovu všechna vyšetření opakovat na jiných pracovištích, v jiných laboratořích, u jiných kolegů? Mám zkoušet jiná analgetika a psychofarmaka? Velmi pravděpodobně bych k zvratu v řešení diagnózy pacienta a jeho léčby touto cestou nedošel. Nezbývá, než se tedy podívat na celý problém pacienta ještě z jiného úhlu a pokusit se pacientovi pomoci."
(MUDr. Ladislav Fildán, specialista na čínskou medicínu).
„Pacient vstoupí ke mně do pracovny a začneme probírat jeho problémy a celý dosavadní průběh vyšetření a terapie. Nezřídka si u takového pacienta zapíši deset až patnáct diagnóz. Jsem postaven před úkol… ještě něco dalšího s pacientem udělat. To mám znovu všechna vyšetření opakovat na jiných pracovištích, v jiných laboratořích, u jiných kolegů? Mám zkoušet jiná analgetika a psychofarmaka? Velmi pravděpodobně bych k zvratu v řešení diagnózy pacienta a jeho léčby touto cestou nedošel. Nezbývá, než se tedy podívat na celý problém pacienta ještě z jiného úhlu a pokusit se pacientovi pomoci."
V podobných případech může nastoupit čínská medicína. Ne nějaké starobylé tajemné rituály, ale novodobý, pokrokový, progresivní soubor praktik, znalostí a přístupů, známý jako „moderní čínská medicína". Možná zatím není mnoho lidí, kteří ji znají. Nějaké to povědomí máme spíš o tradiční čínské medicíně.
Kombinace tradičního a moderního
Dnešní čínská medicína celkem pochopitelně spojuje všechny tradiční postupy, vnímané ovšem již moderně, a „západní“ léčebné metody, nazývané někdy také „ortodoxní medicína". Základními složkami moderní čínské medicíny jsou ovšem jen některé, vybrané postupy klasické západní léčby. Ty se pak vhodně zkombinují s tradičními metodami. Sem patří zejména akupunktura, akupresura, EAV (elektroakupunktura dle dr. Volla), homeopatie, čínská tradiční masáž, baňky, léčba čínskými bylinami, manuální medicína, řízená střevní symbióza, nosodová terapie, muskuloskeletální medicína, makrobiotika, někdy také metoda Su Jok a další speciální léčebné metody. A ovšem, přírodní léčiva připravená pacientovi na míru.
Co je lepší léčit? Nemoc, nebo člověka?
Cílem i prostředkem čínské medicíny je holistický přístup k pacientovi, tedy: Ať už je výsledná léčba namíchána jakkoli, vždy se jedná o celostní medicínu, většinou kauzální. Jak známo, ta má za cíl uzdravit člověka, tedy dopodrobna zjistit celkový stav pacienta a pravděpodobné příčiny onemocnění či obtíží, a pak cíleně působit tak, byl stav napraven. Naproti tomu přístup, který známe jako naší běžnou léčebnou praxi, se snaží prostě odstranit, či potlačit projevy nemoci.
Je to moderní, účinné a perspektivní, a je to i pro vás!
Dá se říci, že takové spojení tradiční čínské medicíny a některých metod klasického lékařství, je jako trend vskutku perspektivní záležitostí. Pro pacienty představuje nadějné vyhlídky do budoucnosti, a to se zdaleka netýká jen čínských pacientů. Moderní čínská medicínská praxe totiž může velice výrazně prospět i každému z nás, ať žijeme kdekoli. Mnoho lékařů v různých zemích světa už to pochopilo. A je potěšující, že tento čerstvý vítr vane do plachet i některým odvážným, osvíceným lékařům v Česku.
Jak to vidí čeští lékaři?
Rozhovor nám poskytla přední osobnost tohoto oboru, MUDr. Jiří Mařádek.
Nakolik se v Číně používají tradiční léčebné metody, a nakolik moderní postupy?
Záleží na tom, kde. V průmyslových velkých městech půl na půl – nicméně často to funguje tak, že klient je přijatý a vyšetřený na odděleních západní medicíny, a léčený na oddělení akupunktury (například v případě neurologických nemocí). Na vesnicích jsou lidé léčeni prakticky jenom metodami tradiční čínské medicíny, především proto, že je výrazně levnější a lidé si ji mohou dovolit.
A na jaké celkové úrovni je dnešní čínská medicína na západě?
Vzhledem k informačnímu embargu, které v českých zemích po léta vládlo, jsme relativně „pozadu“ oproti zemím vyspělejším (USA, Kanada, SRN, Francie, Belgie, Anglie, Nový Zéland, Japonsko atd.) V těchto zemích čínská medicína nejenže má stejnou uživatelnost jako medicína západní, ale v řadě těchto zemí spolupracují osvícení lékaři obou medicín na vytváření terapeutických principů spojujících zdánlivě odlišné medicínské vstupy.
Spolupracujete Vy osobně s čínskými lékaři, ať už působícími v ČR, nebo žijícími v Číně?
Ano. V České republice působí například prof. Bai Yun Qiao, vynikající odborník na léčbu dětských a ženských nemocí.
Pracuje v ČR hodně čínských lékařů?
Nikoli, dali by se na prstech spočítat.
A jak vidíte Vy osobně další vývoj čínských medicínských postupů ve světě?
Jako velice nadějný pro celé lidstvo. Jednak je to medicína mnohonásobně levnější (stran terapeutických zdrojů), jednak má mnohem méně nežádoucích účinků a jednak je naprosto suverénní v léčbě chronických nemocí.
A ještě jedna osobní zkušenost, tentokrát z druhé strany: Paní Xiao Mei Wang je původní profesí farmaceutka, od roku 1995 žije v České republice.
Je pravda, že v Číně je každý lékárník zároveň také lékařem?
Ano, je to tak. Když máte problém, v lékárně vám vždycky poradí.
Chodíte tedy jako rodina k českému, nebo k čínskému lékaři?
Pravidelně si vozíme čínské medicíny. Ale jdeme i k českému lékaři. Když třeba tady dostanu rýmu, chřipku, jdu k doktorovi tady v Česku. Ale jinak, na komplikovanější záležitosti, používáme právě čínskou medicínu. V Číně se hodně používá rozlišení jin a jang, u nás se říká, „ta krev má hodně horkého nebo studeného". Je fakt, že na spoustu věcí čínská medicína prostě pomáhá. Tak například, už je to asi pět let, náš nejmladší syn měl pořád těžkosti se spaním. Nemohl celé noci spát. Byl každou noc vzhůru do jedné, do dvou. Šli jsme s ním k doktorovi, pak k psychologovi, říkali jsme si, že má možná nějaký psychický problém. Nic nepomáhalo, a trvalo to dlouho, víc než rok. Pak jsem mluvila se svou maminkou, která se sem chystala přiletět. Maminka u nás v Šanghaji zašla za doktorem a řekla mu, jak to s chlapcem vypadá. Doktor mi napsal určité čínské léky, babička přivezla skleničku s malými černými kuličkami, měly se brát ráno a večer, měsíc. Pomohly úžasně, dítě od té doby normálně spí, v pořádku, perfektně, v klidu. Takovéhle čínské léky potřebujeme, tak si je z Číny pravidelně vozíme, nejčastěji jsou ve formě olejů.
Co dodat? Ať už budoucnost přinese v oblasti medicínských metod cokoli, dnes se dá bez přehánění tvrdit, že moderní čínská medicína má v naší léčebné péči čím dál tím podstatnější místo, a to je dobře. Protože jde o metodu veskrze užitečnou, nenásilnou, respektující a přirozenou, a hlavně, o metodu s prokazatelnými výsledky!