Koi kapři jsou populární druh ryb napříč Asií. Jsou chováni jako okrasné ryby v zahradních jezírkách, nebo okrasných zahradách. Své jméno získali díky zvláštní kresbě na těle.
Kapr je v Číně znám pro svou sílu, udatnosti, vitalitu a neoblomnost. Bez přestání plave proti proudu a zdolává všechny překážky, které mu jeho cesta přinese. Díky tomu se dostal i do symboliky Feng Shui
Koi kapr patří mezi Kapry obecné. Většina vědců zastává názor, že kapr byl úplně první domestikovanou rybou na světě s největším významem v vodohospodářství. Jinak tomu nebylo ani v Asii, kde se chovali nejméně od pátého století na maso.
Kapr se dokázal adaptovat a přežít v různorodých podmínkách. Nalezneme jej napříč celou Evropou a Asii. První barevný kapr byl vyšlechtěn v Číně před více než tisícem let, díky důkladnému šlechtění ryb se podařilo vyšlechtit i takzvané zlaté ryby.
Dalšího šlechtění barevných kaprů se ujmuli Japonci. Ve dvacátých letech 19. století vyšlechtili na pobřeží ostrova Honšú mnoho barevných mutací. Nejznámější červeno bílý Kohaku.
Do širého světa se Koi kapři začali dostávat až v roce 1914, kdy byly koi kapři prvně představeni na tokyjském veletrhu. Japonci byli koi kapry uneseni a později i zbytek světa.
Koi znamená v překladu doslova kapr. Tento termín zahrnuje jak klasického kapra, jak jej známe z našich rybníků, tak i vyšlechtěné barevné varianty. Pro ty se však užívá název nishikigoi, což v překladu doslova znamená brokátový kapr.
Koi se z klasického bílo-červeného postupně vyvinul v mnoho různých barevných variací. Neliší se však pouze barvou, ale i vzorem a lesklostí a variant stále přibývá.
zbavíme se všech negativních a špatných energií. To je jeden z důvodů, proč je ve většině čínských restaurací akvárium.
Ryba se čte stejně v čínštině jako prosperita. Proto je odjakživa spojena s prosperitou a Číňané jedí na Nový rok rybu, aby měli v nadcházejícím roce všeho dostatek. Ostatně podobnou praktiku známe i v České republice. Zde jíme na Vánoce kapra a jeho šupiny symbolizují peníze. Na nový rok zase jíme pro hojnost peněz čočku.
Za časů první mytické dynastie, kdy vládl Velký Ju, bylo třeba vyřešit problémy s povodněmi, které sužovali Juovo království. Ju tedy nechal vytvořit kanál, kterým mohla voda téct. Ten dostal jméno Dračí brána.
Legenda dále vypráví, že tisíce udatných kaprů každý rok podniká nebezpečnou cestu po Duhové řece, nebo Žluté řece. Mezi milionem za mnoho let je vždy jen jediný, který je tak silný a odhodlaný, že překoná všechny překážky, které na Duhové řece spatří. Nakonec doplave k ústí řeky, které je známo jako Dračí brána, nebo Duhová brána. Když jí pokoří, vskočí do vodopádu a promění se v draka.
Další poutavý příběh vypráví o mladém bylináři jménem Wang Shuh. Ten hledal legendární Rostlinu Červeného oblaku, která může zastavit smrt. Po vyčerpávající cestě se usadil u horského pramene, že pojí trochu jídla. Zatímco obědvá, všimne si, že v jezírku s vodopádem je malý modrý hoch, vysoký asi jednu stopu a jezdí na zádech rudého kapra.
Udiven stále pozoroval výjev ve vodě. Pak z jezírka vyletěla sprcha vody a hoch s kaprech zmizeli v oblacích. Bylinkář vylezl na vrchol hory, kam hoch s kaprem mířili. Obklopen žlutými a černými mraky koukal, jak se nahoře v oblacích mění hoch s kaprem v obřího draka. Vyděsí se a schová se v dutém kmeni stromu. Drak rozpoutá v oblacích bouři a blesky a déšť začnou bičovat okolí.
Když je konečně konec, bylinkář opět sejde k jezírku, tam uslyší sladké tóny. Podívá se a popadne jej panika, protože na dně vidí modrého chlapce, jak v hlubinách dovádí na černém kaprovi. Poučen z minulosti se opět schová. Po chvíli si všimne, že nenásleduje žádná bouře, ani hromobití.
Místo toho roste u jezírka Rostlina Červeného oblaku. S radostí se vydá zpět do vesnice, aby všem povyprávěl svůj příběh. Místo toho však je povolán do císařova paláce, aby uzdravil princeznu. To se mu podaří díky magické rostlině.
Kapr v prvním příběhu představuje dovršení cíle, za každou cenu se snaží dosáhnout Dračí brány, až se mu to nakonec podaří. Také je v tomto příběhu patrný prvek transformace, který je u duchovní i životní cesty vždy zastoupený. Podobný motiv lze vidět i v příběhu o magické rostlině. Zde je kapr též spojen s transformací v draka, ale také s dlouhověkostí a nesmrtelností.
Ryba, nebo přesněji kapr je v Čínské mystice spojován s živlem ohně. Ten je vnímán v Čínském učení velice podobně, jako tomu je v západní tradici. Oheň je dárce tepla, je dynamický a živelný, neustále se proměňuje. Z ohně vyzařuje sebevědomí a všeobjímající energie. Koi kapr náleží také k polaritě Jangové.
I v Japonsku je kapr mytickým stvořením. Podle jistých folklorních příběhů žije v Jezeře Biwa, jednom z největších jezer Japonska, devět stop dlouhý kapr, který se živí těly těch, kteří se v jezeře utopí. I zde je kapr spojen s drakem. V horách blízko jezera, žila obří stonožka, která pojídala vše živé. Dračí král nechal povolat hrdinu Hidesatoa, který vystřelil šíp a tím proklál stonožce lebku. Odměnou za záchranu mu byl darován bezedný pytlík rýže.
Kapr figuruje i v jednom z příběhů o vzniku Japonských ostrovů. Podle tohoto příběhu se v hlubinách oceánu probudil obrovský kapr, při probuzení plácl ocasem o vodu a ta se všude roztříštila a na místě kde se kapr probudil, se utvořily Japonské ostrovy.
Kapr ve Feng Shui
Kapr se ve Feng Shui (Feng Šuej) objevuje v několika podobách. Často se objevuje vyobrazen na magických zvoncích, nebo jako soška. Často je jeho využiti a symbolika jemně odlišná, a každý se hodí na něco jiného.
Jako dračí kapr, což je symbol vysokých cílů a úspěchu, kterých dosáhne kapr, který proskočí Dračí bránou. Je vhodný pro studenty, kteří potřebují štěstí ve svém učeneckém a literárním životě, nebo pro pracující, aby se jim dařilo realizovat jejich zakázky.
Studenti by měli dračího kapra mít na svém pracovním stole, nebo v nejsevernějším rohu pracovny. To zajistí přísun dobrých známek. Pro pracující je zase vhodné umístit Dračího kapra na pracovní stůl, nejlépe jeho severní roh. Dračí kapr vám bude pomáhat v kariérním růstu.
Dva kapři neoblomnosti. Většinou jsou vyobrazeni jako dvojice kaprů, plujících k Dračí bráně, která je zde též vyobrazena. Stejně jako dračí kapr i dva kapři neoblomnosti symbolizují cestu k vyšším cílům. Dvojice však representuje i harmonii a manželské soužití. V Japonštině se totiž slovo pro kapra čte stejně jako láska, což je druhý aspekt koi kapra.
Dvojici kaprů můžeme spatřit i na již zmíněném Feng shui kouzle, který je též vhodný pro štěstí v manželství, hojnost peněz a vyrovnaný život.
{jcomments on}