ObyvakTak jak by mělo být v přirozené harmonii vaše duše i tělo, stejně tak by mělo být vhodně uspořádáno místo, kde trávíme nejvíce svého volného času, tedy srdce vašeho domova, obývací pokoj. Obývací pokoj, by se neměl stát „klecí“, ve které se schováváte před světem a jeho energiemi. Je samozřejmostí, že by obývací pokoj měl být čistý a vzdušně uspořádaný. Rozhodně by neměl působit dojmem skladiště všeho možného nábytku a doplňků!

ObyvakObývací pokoj jako místo, kde se scházíme se svými blízkými, by měl být laděn v příjemných barvách tak, aby udržoval pozitivní energii vašeho domova. Držíme se tedy neagresivních tónu a odstínů. Tak, pokoj máme vymalovaný, a nyní je potřeba vhodně umístnit sedací nábytek. Platí, že by neměl být nikdy situován tak, že by člověk seděl zády ke svěřím. Tato pozice v člověku neustále navozuje pocit strachu a ohrožení! Proto sedací nábytek umístníme tak, aby osoba sedící vždy viděla na dvěře, aniž by se musela otáčet. Vhodným tvarem pro židle či křesla je kruh či osmiúhelník.

Květiny podle feng shui nemají chybět. Ale vždy jen živé!Nebuďte ve tmě! Mnoho lidí si myslí, že by obývací pokoj měl být spíše tmavší, ale opak je pravdou. Pro tok vaší Čchi je světlo absolutně nezbytné! Nebojte se osvítit i tmavé kouty, zajistíte si tak dobrou nálaldu, se kterou takříkajíc ruku v ruce přijde radost a hojnost. Nebojte se tedy lampiček a vhodně umístněných zrcadel. Ty nejen, že mohou pokoj opticky zvětšit, ale také v případě špatně situovaného bytu mohou vyřešit problém s výhledem na dveře. Zrcadlo nikdy nesmí viset přímo proti dveřím, neboť by odrazilo Čchi zpět!

Stůl jako střed pokoje? Ani náhodou! Střed bytů i pokojů je „šťastnou zónou“, skrze kterou Čchi cirkuluje. Snažte se tedy tento prostor zanechat bez nábytku. Rozhodně se vyvarujte do této zóny umisťovat elektrické spotřebiče, neboť ty svými elektromagnetickými vlnami ruší tok Čchi.

Společnost v obývacím pokoji vám mohou dělat rybičky...Klaďte důraz na dopňky! Ale pozor! Není doplněk jako doplněk. Vhodným a desingově netradičním řešením je například fontánka s živými rostlinami, která navozuje pocit přítomnosti přírody. Esteticky ladnou je i kaskadovitá bez rostlin, která vás uklidňuje zvukem zurčící vody. Další alternativou je například akvárium, u nějž však nesmíme zapomenout na pečlivou údržbu. Atmosféru obývacího pokoje vhodně doplní živé květiny, vhodně zvolené obrazy či fotografie.

Nenechte unikat pozitivní energii! Nezbytnou součástí obývacího pokoje jsou závěsy. Jsou to vaši obránci před negativní energií, která by se jistě ráda dostala do vašeho poklidného světa. Platí, čím delší závěsy, tím větší Jin a tím větší pocit útulna a bezpečí.

Takový výhled se nepoštěstí každému, ale je rozhodně velké plus!Pokud máte pocit, že potřebujete tok energie zpomalit, dejte do vašeho obývacího pokoje koberce či jiné tkaniny. Pakliže chce být v dravém proudu energie, použijte na podlahu dřevo nebo kámen.

Dalším vhodným doplňkem jsou hodiny. Nejen, že budete vědět, kolik je hodin, ale zároveň dodají prostoru rytmus a pomohou dát strukturu vašemu životu. Nejvhodnější jsou hodiny s kyvadlem umístněné v západní či severozápadní části pokoje.

Správné umístění zrcadel je rovněž důležité.Symbolem vašeho zdraví je stůl. Měl by proto být vždy čistý a udržovaný. Pokud na něj postavíme rostliny, můžeme tak přispět ke zdraví všech kolem něj. Ale pozor! Rostliny musí být také svěží a hlavně živé. Používání sušených rostlin se zásadně nedoporučuje. Pro rovnováhu energie se doporučuje použít v pokoji podušek či polštářků. Pro nábytek obecně platí, že by se neměl nikdy dotýkat přímo stěn a neměl by mít ostré hrany.

Vždy mějte na paměti, že pokoj má být uklizený, čistý a uspořádaný. Je to váš mikrokosmos, a pokud byste v něm měli chaos, jistě by se negativně odrazil i ve vašem životě.

A rada na závěr. Každý pokoj je smutný, když v něm nejsou lidé…
Inspirujte se...Obývací pokoj je jedna z nejdůležitějších místností...Co říkáte na dřevěný interiér?Feng Shui obývací pokoje bývají hodně moderní...