Jsme vláčky nebo vagony. Volíme směr nebo se točíme dokola. Někdy pokolikáté všímáme si, že zase přichází jaro a s ním nová síla a chuť do života. Mnozí z nás sáhnou po očistných čajích a dietách, aby odstranili nánosy všeho špatného, co se nám během líné a pohodlné zimy usadilo v těle. Ale jestli nastane skutečná změna?
Jak dlouho nám toto odhodlání vydrží? A stačí vůbec jen vyčistit organismus? Není třeba udělat pořádek i kolem sebe? Změnit nejen své stravovací návyky, ale i vylepšit prostředí, v němž se pohybujeme?
Ideální je spojit jedno s druhým a začít právě v kuchyni – vařit zdravě ve „zdravé“ kuchyni, tedy v prostoru upraveném podle pravidel Feng Shui.
Co je Feng Shui?
Feng Shui (Feng Šuej) je tradiční čínské učení o harmonickém soužití s okolím. Jeho cílem je vytvořit prostředí, v němž se budeme cítit dobře, plni energie a chuti do života. Vzniklo v Říši středu, dnešní Číně, a je tedy ověřeno několik tisíc let dlouhou praxí.
Jeho základním principem je usměrnění toku pozitivní energie čchi, která je všude kolem nás a jejíž kvalita ovlivňuje naše zdraví a vitalitu. Je-li tok energie narušen, mohou se objevit problémy v různých oblastech naší činnosti – ve vztazích s bližními, v zaměstnání, zdravotní obtíže nebo obecně pocit nespokojenosti a nepohody. Pokud vás tedy něco z toho trápí, je nejvyšší čas to změnit. A není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Začněte v kuchyni
Proč právě v kuchyni? Protože tam je srdce domácnosti a jakýkoli problém, který se zde objeví, může mít negativní vliv na celou rodinu. Chcete-li tedy udržet rodinnou pohodu, blahobyt a zdraví, udělejte první změnu právě tam.
Můžete jednoduše začít tím, že kuchyň pořádně uklidíte. Čistá a udržovaná kuchyň je zdrojem pozitivní energie. Až budete uklízet lednici a spíž, bez milosti se rozlučte se starými potravinami, jež se vám v nich hromadí. Nemusí být nutně prošlé.
Ale potraviny s dlouhou dobou spotřeby obsahují špatnou energii, která později ovlivňuje celou vaši rodinu.
Udělejte si radost a nahraďte prasklé hrníčky, misky a talíře novými. Také poškozené a letité hrnce vyměňte za nové. Kupte si i novou pánev, třeba wok. Ta svým tvarem – malé dno, zakulacené vysoké stěny – umožňuje připravovat jídlo opravdu zdravě. Je totiž možné v ní vařit prakticky bez tuku, pokrm se dusí ve vlastní šťávě. Připravované suroviny navíc přijímají teplo zejména ze stran pánve, nikoli ze dna, takže se pokrm nepřipaluje.
Abyste se ve své kuchyni cítili co nejlépe, vymalujte ji světlými barvami, které ji rozzáří. Odstraňte také přebytečný nábytek, tím uvolníte tok pozitivní energie, která kuchyní proudí. A kde při vaření stojíte? Máte za sebou volný prostor či dveře a nevidíte, co se za vámi děje? To není z pohledu Feng Shui správné – kdykoli vás totiž může někdo nepříjemně překvapit a tento negativní pocit se může přenést i do připravovaného jídla. Opět ale existuje celkem jednoduché a nijak drahé řešení. Umístěte před sebe například zrcadlo nebo prosklenou skříňku, ve které by se odráželo, co se za vámi odehrává.
Vaříte na správném místě?
Velkou pozornost věnujte místu, kde vaříte. Sporák je symbolem bohatství a měl by tedy být plně funkční. Chcete-li si zachovat schopnost pracovat a dobře vydělávat, pak jakýkoli problém s ním rychle vyřešte. Raději než v mikrovlnce vařte a ohřívejte jídlo na sporáku.
Pokud jste měli staré hrnce a pánvičky pověšené na háčcích všem na očích, nové už tam nedávejte. Raději je uložte v nějaké skříňce. Stejně tak odpadkový koš a nože by měly být ukryty ve skříňkách a šuplících.
Líbí se vám sušené dekorace – copy z česneku a cibule, sušené květiny? Raději je nahraďte zelenými rostlinami v květináčích. Ty umístěte nejlépe do rohů místnosti, aby prostor kuchyně působil zakulaceným dojmem. To opět pomáhá vhodně usměrnit proud pozitivní energie. Jestliže máte plynový sporák, nechte si poradit, které rostliny jsou do vaší kuchyně vhodné. Ne všechny totiž snáší plynové spaliny.
To jsou tedy změny, které nevyžadují prakticky žádné náklady, stačí jen chuť a vůle něco změnit. A té na jaře bývá nejvíce. Máte-li kromě touhy po změně i dostatek finančních prostředků, dopřejte své kuchyni radikálnější změnu v duchu Feng Shui.
Kuchyně uprostřed
Obecně platí, že by kuchyně měla být umístěna ve středu domu nebo bytu, aby byla ostatními prostory chráněna. Je-li už dispozice bytu či domu dána a není možné kuchyň do středu umístit, pak zamezte tomu, aby se při vstupu do bytu či domu otevřel volný výhled do kuchyně. Spolu s vámi nebo návštěvou by do ní mohla zvenku proniknout i škodlivá energie. A ta by se pak prostřednictvím jídla připraveného v takto „zasažené“ kuchyni mohla dostat i do obyvatel bytu. Kuchyň by také měla mít pravidelný tvar. Pokud by byl prostor nepravidelný, mohla by se ve vzniklých „kapsách“ hromadit negativní energie.
Pro Feng Shui je velmi důležitá vzájemná pozice sporáku a dřezu. Oheň a voda jsou totiž dva protikladné živly, které – jsou-li vedle sebe nebo naproti sobě – vytvářejí centra negativní energie. Pokud se tedy rozhodnete kuchyň radikálně předělat, pak na to při plánování místa pro jednotlivé spotřebiče myslete. Dočasným řešením může být umístění něčeho zeleného mezi ně – živé rostliny, zeleného koberečku apod. Do blízkosti sporáku je vhodné také umístit nějaké dřevo (živé rostliny), které posiluje oheň, a tím znásobuje jeho energii, jež se pak přenáší do všech vašich činností. Z toho také logicky plyne, že je lepší vařit na plynovém sporáku než na elektrickém.
Čerstvé potraviny rovná se dobrá mysl a zdravé tělo
A v nové „zdravé“ kuchyni by měly nyní dostat prostor už jen kvalitní a zdravé potraviny. I ty velmi významně ovlivňují naše fyzické zdraví a duševní pohodu. K tomu, abychom se cítili plni energie, je třeba vytvořit jídelníček, který bude v souladu s přírodou. I to je dnes celkem snadné. Stačí se vrátit do období, kdy ještě nebyly mrazáky a obchody nepřetékaly zbožím s dlouhým datem spotřeby.
Základem jídelníčku by mělo být velké množství čerstvých potravin – ovoce, zeleniny a čerstvého masa. Pozor ale na to, abyste zbytečně nekupovali ovoce a zeleninu, které procestovaly půl světa. Snažte se jíst zejména sezónní potraviny, tedy takové, které nebyly nikde dlouho skladovány.
Staré potraviny obsahují podle Feng Shui zatuchlou energii, jež je zdrojem nejen zdravotních problémů.
Obecně se dá říci, že v teplém období roku je vhodné konzumovat potraviny, které nás ochladí, na podzim a v zimě naopak ty, co nás zahřejí. Není na tom nic složitého. Na jaře a v létě vaříme z toho, co nám příroda nabízí, v zimě z toho, co se dá z jarní a letní úrody uchovat. V jarních a letních měsících si tedy dopřejme hojně tuzemského ovoce, saláty ze sezónní zeleniny, mléčné výrobky, maso z mladých zvířat. V zimě zařaďme do jídelníčku různé druhy těstovin z celozrnné mouky, fazolí, husté polévky připravené z kořenových druhů zeleniny v kombinaci třeba s pohankou, kroupami nebo jáhly. Z masa jsou vhodné například ryby. Také ovoce si v zimě můžeme dopřát. Ale raději než „chladivé“ citrusy, které jsou tou dobou nejsnadněji k dostání, si dopřejme jablko nebo hrušku, které už tuzemští ovocnáři umějí uchovat tak, že jsou i během zimy pěkné a lákavé. A vhodnou formou je také kompotované nebo sušené ovoce, které jste si během letní sezóny připravili.
Udělejte si tedy radost kuchyní v duchu Feng Shui a vydejte se ji zaplnit produkty z vlastní zahrady či farmářských trhů. Nebo si zkuste najít svého farmáře, který bude vaším dodavatelem čerstvých potravin. Sami brzy uvidíte, že změna v duchu Feng Shui přinese do vašeho života i života vaší rodiny novou vlnu pozitivní energie…
{jcomments on}