zdravé stravováníZimní sezóna je v plném proudu, což dokazují i teploty klesající pod nulu. Někdo se raduje a jiný naopak nedočkavě vyhlíží jaro. Zkrátka, co člověk, to jiný pohled. Zde nabízíme vám pohled na zimu a chlad očima praktika tradiční čínské medicíny.

zdravé stravováníHorská střediska se těší na lyžaře, hospody na tržby a sauny na milovníky extrémních teplot. Většina z nás se však zimy tak trochu bojí, protože spolu s ní obvykle přicházejí i epidemie a nemoci. Ti, kteří se ze sezóny viróz, nachlazení a ucpaných nosů radují nejvíc, jsou lékárny, méně však už ti, kteří zimním nástrahám podlehnou. Abyste se těmto léčkám zimy úspěšně vyhnuli, stačí jen málo přizpůsobit svou stravu, myšleni a pohled na zimu a chlad.

Energie pro pohodlí duše i těla

Hlavním uložištěm naši životní energie Čchi jsou naše ledviny. Ty představují tzv. „kotel“ celého našeho organismu. Nadměrná spotřeba energie v zimním období ale vyžaduje větší přísun paliva, které je pokud možno i odpovídající kvality. Upravená zimní strava je na energii bohužel chudší, a tak abychom naše ledviny zbytečně nevyčerpávali, doporučujeme je podpořit pomocí některých doplňků stravy. Ostatně každý, kdo naslouchá vlastnímu tělu a trošku již nahlédl pod pokličku východní medicíny, ví, že v zimě máme aktivně zahřívat právě ledviny. Osvědčené jsou například pilulky Bu Shen Wan. Preparáty tradiční čínské medicíny totiž stejně jako starobylé receptury bylinných směsí nebo odvarů uchovávají moudro našich předků ověřené mnoha tisící lety. Bu Shen Wan vstupují do merediánu ledvin, sleziny a plic. Patří k prostředkům, které výborně obnovují a doplňují čchi ledvin.

Jak zkrotit chlad a znovu rozproudit krev

Proč je nám v zimě zima a proč jsme náchylnější k nemocem? Odpovědí je chlad. Jeho zrádnost spočívá v tom, že je schopen tok krve nejen zpomalit, ale dokonce ho i úplně zastavit. Na jednu stranu je užitečný, když potřebujeme zchladit zraněné místo, modřinu nebo podlitinu, na druhou stranu, když je ho příliš, vytváří „výborné“ podmínky pro vznik onemocnění. Pomalý průtok krve způsobí, že naše orgány a tkáně nejsou vyživovány dostatečně. Ochranné buňky a protilátky se vlivem chladu pohybují pomaleji a dávají tak větší šanci virům a bakteriím, které pak mají mnohem větší šanci napadnout naše tělo. Proto je třeba posilovat nejen imunitní systém a ledviny, ale i orgán, který je v zimě přetěžován více než kdy jindy. Ano, tušíte správně. Řeč je o játrech! Stagnaci krve v játrech vyvolává více faktorů. Jedním z nich je i emocionální nerovnováha, zejména hněv. Přidá-li k tomu ještě zimní chlad, je nám hned jasné, proč zrovna játra potřebují naši podporu.

Hu GanAby naše játra byla jako v peřince, musíme se nejprve postarat o jaterní buňky. Zde přichází na řadu výtečný pomocník, a sice přípravek Hu Gan. Ten nejenže chrání játra (jak znalcům čínštiny napovídá jeho samotný název), ale přispívá i k regeneraci jaterních buněk. Účinky těchto pilulek jsou ale mnohem širší, dokáží například ochlazovat žár krve a přispívají k vylučování jedu z těla. Díky tomu chrání játra před toxickými vlivy nejen průmyslových jedů, ale i farmakologických prostředků. Hu Gan rovněž podporují i meridián srdce a tenkého střeva. Skrze srdce tak pozitivně ovlivňují i naši náladu, duševní schopnosti nebo kvalitu spánku. Pečovat o srdce se tedy rozhodně vyplatí. Srdce nám totiž naši péči mnohonásobně vrátí.

Tím ovšem výčet pozitivních účinků pilulek Hu Gan nekončí. Jejich velkou předností je jejich schopnost odvádět z těla vlhkost a celkově odstraňovat potíže s močením, které se zejména v zimě hlásí o slovo. Pro zajímavost ještě dodejme, že pilulky Hu Gan ocení i ti, kteří bojují s kily navíc. Vlhkost totiž úzce souvisí s nadváhou a podle tradiční čínské medicíny je příčinou obezity právě nadměrná vlhkost v organismu. Hu Gan tak pozitivně ovlivňují nejen vaše játra a srdce, ale pomáhají vám i snížit vaši váhu.

Odkud načerpat chybějící sluneční energii?

V zimě, kdy se vyskytuje jen málo zelených rostlin, se přirozeně redukuje obsah kyslíku v atmosféře. Nejenže je tedy oslabená fotosyntéza, a tím pádem i zredukován přísun kyslíku, ale protože většina rostlin spí, není v přírodě téměř nikdo, kdo by se staral o absorpci oxidu uhličitého. Když k tomu přičteme časté inverze, zvýšenou vlhkost a střídání mrazu a oblevy, získáme „skvělé“ podmínky pro zvýšenou koncentraci výfukových plynů a toxických průmyslových emisí.

NalemarinIdeální způsob, jak si v této na kyslík chudé době doplnit zelenou energii, představují výtažky z mořských řas, které doplňují nedostatek jódu. Doporučujeme vyzkoušet například bylinný preparát Nalemarin. Obsahuje totiž vysokou koncentraci těchto cenných výtažků, které podporují nejen normální funkci štítné žlázy, ale i produktivní činnost mozku. Kapsle Nalemarin navíc pomáhají očistit tělo od jedů, těžkých kovů a radionuklidů, obecně tedy od toxických látek. Preparát doslova "tahá" veškerý odpad z našeho těla a zároveň tak umožňuje sliznici trávicího traktu, aby se mohla přirozeně obnovit. A jak už asi víte, zlepšíme-li narušenou funkci trávicího systému, napravíme tak i fungování střevní mikroflóry. Postaráme se tak o další zdroj normální aktivní imunity. A co víc si v zimě přát!

Není tedy třeba mít ze zimy strach. Naopak, můžete se těšit z každého ročního období, i z té nejchladnější zimy! Důležité je zůstat ve spojení s přírodou a vědět, jak zlepšit svou náladu a zbavit se všeho, co vám v té které roční sezóně brání vést normální život.